Suvesõidu ABC: kuus nippi kuidas auto kliimaseadet efektiivselt kasutada

 (34)
Audi e-tron elektriline linnamaastur
Audi e-tron konditsioneerFoto: Audi

Palav ilm teeb sõidu alustamise põrguks: autosse istudes lõpeb õhk ja kõrbeb tagumik. Kuumus paneb auto kliimaseadmele kõva koormuse. Järgnevalt viis näpunäidet, kuidas auto efektiivselt maha jahutada.

Uuringud on näidanud, et 30-kraadise ja kuumema temperatuuriga aeglustub autojuhi reaktsioon 20% ja tema keskendumisvõime langeb oluliselt. Põhimõtteliselt saavad meist kõigist palava ilmaga roolijoodikud, sest 30 plusskraadiga käitume samamoodi nagu siis, kui meie veres on 0,5 g/l puhast alkoholi.

Jahuta auto enne sisseistumist maha

Uuematel autodel on võtmepuldil akende pooleldi avamise funktsioon. Selleks, et aknaid paotada, tuleb usteavamise nupp põhja vajutada. Nii saab tekitada sõitjateruumi kerge tuuletõmbuse enne autosse istumist.

Need autoomanikud, kelle sõiduk ise aknaid avada ei mõista, võiksid turvalises kohas jättagi aknad kergelt avatuks, et õhk liiguks. Kui seda võimalust ei ole, tuleks enne autosse istumist avada korraks aknad või uksed ja kabiin maha jahutada.

Ära piina kliimaseadet

Kliimaseadet ei ole mõtet kuuma ilmaga autosse istudes kohe sinisesse keerata. Otsese päikese käes võib temperatuur sõitjateruumis tõusta üle 60 kraadi. Jahutus ei suuda selles olukorras midagi teha, sest kuumus on kõikjal.

Mõistlik on avada aknad ja uksed ning kui kohe on vaja liikvele minna, siis jätta avatuks üks esiaken ja diagonaalis tagaaken – nii ei teki tuuletõmbust, mis ka suvekuumuses võib saada saatuslikuks kurgule või kõrvadele.

Seotud lood:

Ja nagu ülal öeldud – proovi järele, kas sinu auto puldist saab aknaid paotada. VW grupi autodel on see võimalus kõigil olemas (ka tarbesõidukitel). Aknad saab sulgeda samast nupust kust neid avati.

Ülejäänud nippe loe Accelerista autoportaalist!