Soome transpordiminister Anne Berner: Soomes keelustatakse diiselautode müük

 (115)
FinEst Link konverents
Anne Berner (paremal)Foto: Priit Simson

Soome transpordiminister Anne Berner ütles Suomen Kuvalehti’le antud intervjuus, et diiselautode müük Soomes keelustatakse, ent seda ei tehta kiirustades. Fossiilkütustest vabanemine on oluline viis kliimamuutuse vastu võitlemisel.

Soome transpordiminister, Keskpartei liige Anne Berner andis Suomen Kuvalehti’le pikema intervjuu, kus lubas muuhulgas, et diiselmootoriga autode müük Soomes keelustatakse mingi aja pärast. Kliima soojenemise aeglustamiseks on vajalik loobuda fossiilkütustest.

Samal ajal on minister seisukohal, et liiga kiiresti ei saa diiselautosid keelata, sest nende hulk Soomes on suur. Kasutatud autode müük Soomes on mõne aastaga kahekordistunud, peamiselt tuuakse neid sisse Rootsist ja Saksamaalt ning on 8-9 aastat vanad ehk teisisõnu aegunud euronormidele vastavad sõidukid.

2018. aastal on Soome juba toodud üle 40 000 kasutatud auto. Neist 60% on diiselmootoritega. Soomlased kardavad, et nende kodumaast on saamas omalaadne Rootsi ja Saksamaa sobimatute autode varjupaik, sest neis riikides nõuded diiselautodele järjest karmistuvad.

Diiselmootoritega autode keelustamise kampaaniat on eest vedanud Taani, millele on järgnenud Prantsusmaa ja Suurbritannia. Taanis ei peaks aastal 2030 müüdama enam ühtegi diiselautot, ülejäänud Euroopa sihib aastat 2040.

Seotud lood:

Prantsusmaal panustatakse kõvasti vesiniktehnoloogiatesse, Norras ja mitmel pool mujal on suursoosingus elektriautod. Ka mitmed suurlinnad Euroopas on keelustanud linnasüdametes diisel – ja sisepõlemismootoriga autod üldiselt.

Vaata rohkem Acceleristast!