Soome teadlased: auto meelelahutussüsteemi näppimine roolis olles on arvatust palju ohtlikum

 (13)
Apple CarPlay uues Škoda Superb autos
Apple CarPlayFoto: Madis Veltman

Soome Jyväskylä ülikooli teadlaste uurimistööst selgub üllatav tõsiasi, et mobiiltelefoni käes hoidmine ei ole sugugi nii ohtlik kui armatuurlauale kinnitatud seadme või infolusti näppimine. Ehkki empiirilist materjali on vähe, on selge, et liiklusseadus on ajale jalgu jäänud.

Roolimobiilikud, nutinugistajad, nuhvlijoodikud jne. on probleemiks kõikjal ja neid tuleb aina juurde. Hoolimata sellest, et uuringute kohaselt segab sõidu ajal telefoni näppimine sõitmist ja kujutab endast väga suurt ohtu. Hoolimata sellest, et nutisõltlaste tõttu toimunud raskete liiklusõnnetuste arv aina kasvab.

Soomes tuntakse muret selle üle, et sealne seadusandlus on ajale jalgu jäänud. Näiteks on keelatud telefoni kasutamine käes hoides, kuid kui see on näiteks auto armatuurlauale kinnitatud, oleks kõik justkui jokk. Samuti jätab seadus erinevaid tõlgendusvõimalusi.

Parem pole lugu ka Eesti liiklusseadusega, kust kõrvaliste tegevuste kohta roolis on päris keeruline leida midagi põhjapanevat: Liiklusseaduse § 33 lõige 11 ütleb, et juhil on keelatud tegeleda juhtimise ajal toimingutega, mis võivad segada juhtimist või liiklusolude tajumist, sealhulgas kasutada telefoni ilma käsi vabaks jätva vahendita, sõiduki liikumise ajal hoida telefoni käes.

Soome teadlaste üllatav uuring

Tänavu suvel valmis Jyväskylä ülikooli kognitiivteadurite töörühmal doktor Tuomo Kujala juhtimisel uurimistöö, milles selgitati välja, et näiteks armatuurlauale kinnitatud telefoni kasutamine võib põhjustada rohkem tähelepanu hajumist kui käes hoitava telefoni näppimine.

Seotud lood:

Need tulemused on selges vastuolus seadusepügalates nõutavaga. Teadurid soovitavad loobuda mistahes seadmetega tegelemisest sõidu ajal.

Uuringu tulemused annavad aga veelgi rohkem mõtteainet. Võib ju järeldada, et sel juhul on raadiokanalite vahetamine ja naviseadme kasutamine sõidu ajal ohtlikum kui telefoniga rääkimine.

Seni on teadlased kogu maailmas üsna üksmeelel selle osas, et sõidu ajal telefoniga rääkimine ei mõjuta kogemustega autojuhi tavapärast liikluses toimetulekut – näiteks oma reas püsimist ja sobiva kiirusega sõitmist – kuid ootamatus olukorras võib see reaktsioonikiirust siiski halvendada.

Kuigi sms-e keegi enam eriti ei saada, siis kõikvõimalike suhtlusäppidega tegeldakse järjest enam. Kui sellele lisada muu netiinfo hankimine, audiosüsteemi reguleerimine ja muud tegevused, on sõidu ajal häirivaid tegureid kokku juba päris palju.

Loe edasi Accelerista autoportaalist!