Proovisõit: Fiat Freemont - teekond Itaalia moodi

 (2)
Proovisõit: Fiat Freemont - teekond Itaalia moodi
AFP/Scanpix

Fiat Freemont on esimene Itaalia autotootja FIAT S.p.A. ning Chrysler Corporationi koostöös valminud sõiduk, mis pärast firmade 2011.a. toimunud "laulatust" Eestis müügile saabus. Olgugi sisuliselt tegemist Dodge Journey (eesti k. teekond) mudeliga, kannab Euroopa versioon uhkelt punast FIATi logo, kirjutab Argo Verk autoportaalis WHATCAR? Lisatud galerii!

Euroopas edukas

Fiatipunast leiab ka kabiinist. Näiteks uue näidikuploki ning keskkonsooli puutetundliku ekraani taustast, roolil ilutsevast firmamärgist rääkimata. Kapoti all tuksuv kahes erinevas võimsuses pakutav 2-liitrine diiselmootor on samuti Itaalia päritolu, aga hinnakirja võimsaim jõuallikas – 280 Hj arendav V6 bensiin – pärineb siiski Ameerikast.

Nagu ka lõviosa ülejäänud autost. Euroopa tarvis käidi üle veermik, muudeti pisut välisdetaile (sulandumaks paremini Fiati korporatiivdisaini) ning parendati materjale sõitjateruumis. Ja õigesti tehti. Kui Dodge`i nime all müüdi Journey’t Euroopas vaid marginaalsetes kogustes, siis Freemont on osutunud pärast pisikest lihvi küllaltki edukaks.

Tõsi, suur osa sellest menust tuleb kanda Fiati turundus- ja müügikanalite rohkusele, mida vaasema Chrysler/Dodge omaga võrreldes on Euroopas kordades rohkem. Siiski, pärast proovisõitu tuleb tõdeda, et selle raha eest on Freemont’is autot enam kui küll.

Pigem krossover

Liigitada on Freemont’i üsna keerukas. Oma kandilise ja maskuliinse välimuse, suurte rataste ning kõrge kliirensiga meenutab ta esmapilgul puhastverd maasturit.

Lähemal uurimisel selgub, et pigem oleks nagu tegemist ikkagi krossoveriga, sest suur osa müüdud sõidukitest on esiveolised. Tänu seitsmele istekohale võiks aga huviliste hulka liigitada ka mahtuniversaalide austajad.

Mulle tundub õiglane kõrvutada Freemont’i siiski pigem näiteks Nissan Qashqai+2 või Chevrolet Captivaga. Oma olemuselt, sõiduasendilt ja nelikveo võimalustelt sobitub Fiat minu arusaamist mööda sellesse ritta paremini. Päris mahtuniversaalid on sõiduautolikumad ja pakuvad ka rohkem siseruumi. Vähemalt parimad neist.

Freemont’i keskmises istmereas on jalaruumi küllaga, lisaks saab istet soovi korral pikisuunas nihutada. See aga ei päästa Fiati sarnaste masinate tüüpveast – mugavaks äraolemiseks jääb kõige tagumises reas ruumi väheks. Mainimata ei saa jätta sedagi, et kõiki istmeid kasutades muutub pagasiruum imeväikeseks.

Õnneks võeti Ameerikast üle nutikas istmete klappimissüsteem. Viimase istmerea seljatugesid on imelihtne aasast sikutades põrandaks maha keerata. Kui säärast trikki oskavad enamus tänapäevastest mahtautodest, siis Freemontile sarnaselt sama lihtsalt rihmast seljatugesid taas püsti tõmmata, suudavad neist vaid vähesed. Sisuliselt saab kogu protseduuri teostada kasvõi ühe käega ja ilma autosse sisse ronimata.

Ka küljeuksest tagaistmetele ronimine on tehtud inimlikult mugavaks. Keskmine rida sõidab nii pikalt ettepoole, et tekkinud pilust mahub tõepoolest läbi ka täiskasvanud inimene. Iseasi muidugi, kas keegi peale laste sinna üldse ronida tahaks.

Mugav ja mõnus

Seega pikemale reisile minnes tasub vanaemad-vanaisad siiski koju jätta või lennukiga sihtpunkti saata. See-eest 4-5 liikmelise pere tarvis on Freemont ideaalne reisikaaslane.

Diiselmootori maneerid on väljapeetud ja soliidsed ning jõudu jagub juba madalatel pööretel. Sõit sujub küllaltki vaikselt ning mis veelgi tähtsam – säästlikult. Hoolimata Fiati ligi 2-tonnisest tühimassist jääb keskmine kütusekulu maanteel kuue liitri kanti 100 km kohta.

Proovisõiduauto käike tuli käsitsi vahetada, kuid võimaluse korral eelistaksin ise pigem automaatkastiga versiooni. Sobib ehk Freemont’i olemusega kuidagi paremini kokku. Hinnavahe pole samuti suur ning lisaks saate kaasa ka nelikveo, mida manuaalile ei pakutagi.

Sõidab Freemont mugavalt, seda lisavarustusse kuuluvatest 19-tollistest velgedest hoolimata. Veidi naljakas on vaid nende suurte ja ägedate velgede sees vaadata pisikesi pidurikettaid, mis oleks pärit justkui Fiat Bravolt. Seisma jääb Freemont nende abil siiski täiesti probleemideta.

Samas võib auto käitumist nimetada piisavalt “euroopalikuks”. Selle all pean eelkõige silmas õõtsumise puudumist ning kindlat juhitavust, millega sarnased sõidukid teispool Atlandi ookeani eriti ei hiilga.

Palju panipaiku

Reisiautole kohaselt leidub Freemont’i kabiinis laekaid ning riiuleid igale maitsele ja ega paha pärast nimetatud teda Dodge`i aegadel ratastel riidekapiks.

Eksootilisemaks näiteks on juhi kõrvalistme alune peidik, mille avamiseks tuleb istmepadi üles käänata. Aga laekaid jagub ka tagaistujatele ning juhtki saab kõik vajaliku käepäraselt ära mahutada.

Siiski leidub salongis paar ergonoomilist möödalasku. Armatuurlaua püstine keskosa on üsna lai ning soonib juhi parema jala põlve küllaltki valusalt. Samuti asetseb käigukang veidi liiga taga, tehes paariskäikude lülitamise ebamugavaks. Lisaks on keskmine käetugi tänu käsipiduri kangi paiknemisele kitsavõitu, mistõttu rooli hoides muutub küünarnuki toetamine võimatuks.

Siinkohal üks kõrvalpõige. Näen juba vaimusilmas nii mõndagi lugejat kritiseerimas, et mis värk autoajakirjanikel nende küünarnukkide toetamisega ikkagi on? Muudkui virisetakse valel kõrgusel paikneva aknalaua üle või väidetakse käetugi liiga madalal olevat.

Saan aru. Loomulikult pole see kriitilise tähtsusega asi. Samas võiks lugejad meenutada, millal nad viimati näiteks Tallinnast Tartusse sõites 2 tundi järjest maanteel kahe käega roolist kinni hoidsid? Usutavasti lõõgastuvad pea kõik juhid sirgel teelõigul, üks käsi rooli allserval ning küünarnukk käetoel. On ju nii, eks? Ja kes on juba korra harjunud mõlemat küünarnukki mugavalt tugedele toetama ja samal ajal ilma pingutama mõlema käega roolist kinni haarama, siis muutub see väga kiiresti täiesti endastmõistetavaks osaks ergonoomikas, ilma milleta tunned end kui ahistatuna.

Soodne ja hästi varustatud

Veidi teistmoodi lahenduste alla liigitaksin Freemonti klaasipuhastajate funktsioonide koondamise suunatule kangile (peaaegu nagu Mercedesel!) ning asjaolu, et istmesoojendust saab sisse-välja lülida vaid puuteekraani kasutades – mingeid eraldi lüliteid selle tarvis salongist ei leia.

Varustuse nimekirja uurides selgub, et palju asjalikku on olemas juba madalaimal tasemel, kuid vaid 1000 euro eest (170-hobujõulise seadistuse puhul) saab Urban versiooni, mis muuhulgas sisaldab näiteks toonitud küljeklaase, katusereelinguid koos ristiraamidega, aga ka parkimisabi ning bluetooth süsteemi.

Järgmised 1100 eurot toovad kaasa lisanimetuse Lounge ning nahksisu, naviseadme ja Alpine helisüsteemi. Seega pole hinnavahe baas- ja tippmudeli vahel üldse suur, mis muudab hästi varustatud auto soetamise ostjale kahtlemata atraktiivseks.

Üleüldse, kalleima Freemont’i leiab hinnakirjast numbriga 28 300 eurot, mis suure, hea varustusega, nelikveolise, diiselmootori ja automaatkäigukastiga auto eest ei ole tegelikult üldse palju. Meenutagem, et diiselmootoriga Journey hinnad algasid omal ajal teisel pool 27 000 eurot (nüüd alates 23 300-st), ehk Fiat on ca 4000 eurot Dodge`st soodsam.

Garantiitingimustest ka. Kuna ei Chrysler ega Fiat kuulu maine poolest lagunematute automarkide kilda, on täiesti asjakohane märkida, et hetkel kehtib uuele Freemont’ile garantiiperiood pikkusega kaks aastat ilma läbisõidupiiranguta. Samas loodab maaletooja United Motors seda ajavahemikku tulevikus pikendada, mis ilmselt loob ostjate jaoks autole veelgi soodsama fooni.

Kokkuvõtteks

Kui kellelgi tekkis eelnevat juttu lugedes soov autot lähemalt kaema minna, siis tasub arvestada, et automaatkäigukastiga ning nelikveolised mudelid jõuavad Eestisse alles lähikuudel. Senikaua aga tasub uurida esiveolisi, sest Freemont peegeldab paljuski kahe mandri parimaid oskusi ja lõpptulemus on, eriti maksumust arvestades, igati asjalik.

Meeldib: välimus, diiselmootor, hind
Ei meeldi: väikesed ergonoomilised apsud

Vaata galeriid SIIT!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.