Porsche 911 looja suri päeval, mil auto kuulutati maailma aasta sportautoks

 (2)
Porsche 911 looja suri päeval, mil auto kuulutati maailma aasta sportautoks
Scanpix

Neljapäeval, 5. aprillil 2012, kuulutati USAs New Yorgi osariigi samanimelises linnas maailma aasta sportautoks Porsche 911. Samal päeval suri Austrias Salzburgis 76. aasta vanusena Porsche 911 disaininud Ferdinand Alexander Porsche, kirjutab autoportaal WHATCAR? Lisatud galerii!

Legendaarse Porsche asutaja, Ferdinand Porsche, pojapoeg, Ferdinand Alexander (hüüdnimega Butzi), sündis 11. detsembril 1935. Pärast Ulmi disainikooli tööstusdisaini eriala lõpetamist asus ta 1958. aastal tööle oma vanaisa asutatud ning isa juhitava ettevõtte disaniosakonnas.

Viis aastat hiljem võttis ta Porsche disainistuudio juhtimise enda õlule ning tema esimeseks suuremaks tööks sai sportauto Porsche 901, mille esimesed visandid oli mees paberi joonistanud juba vahetult pärast tööletulekut, 1959. aastal. Valmis autot esitleti 1963. aastal Frankfurdi autonäitusel ning see oli oma eelkäija, Porsche 356-ga, võrreldes tubli samm edasi. Seda nii disaini, kui sõidusuutlikkuse osas.

Aasta hiljem läks Porsche sama autoga Pariisi näitusele, kus aga ootamatult kohaliku autotootja, Peugeot`ga, tülli pöörati. Nimelt oli too omandanud kodumaal kolmekohaliste numbrikombinatsioonide, mille keskel on „0“, esmakasutusõiguse. Ehkki Porsche olnuks sunnitud oma sportautol nime vahetama vaid Prantsusmaal müüdavatel autodel, vahetas ta protestiks välja kogu mudelinime: 901-st sai 911 kogu maailmas. 1964. aastal jõuti seda autot 901 nime all toota vaid 82 eksemplari.

"Butzi" läks Porsche disainibossina töötades ajalukku ka sellega, et lisaks legendaarsetele sportautodele hakkas ta Porschele disainima ka erinevaid aksessuaare, nagu kellad, kiivrid jpm. Porche, kui elustiil, oli tema läbiv juhtmõte.

1972. aastal lahkus ta Porschest, ning asutas omanimelise disainifirma, Porsche Design Group. Seal jätkas ta koostööd mitmete Šveitsi kellafirmadega, samuti kannavad kaubamärki „Design by F.A. Porsche“ erinevad vannitoa furnituurid, noad, televiisorid, laualambid, kohvimasinad jpm.

2005. aastal läks Ferdinand Alexander Porsche tervislikel põhjustel pensionile, tema disainitud Porsche 911 on aga läbi enam kui poole sajandi säilitanud oma põhikuju. 20. sajandi auto valimisel saavutas ta igati väärika viienda koha VW Beetle`i, Citroen DS-i, Mini ja Ford Model T ees.

Porsche 911 pärjati tänavu Maailma Aasta Sportauto tiitliga esimest korda. Küll on sama tiitli saanud Porsche Cayman S. See juhtus 2006. aastal, mis esmakordselt anti maailma aasta auto valimistel lisaks peapreemiale välja ka aasta sportauto, aasta rohelise autot ja aasta autodisaini auhind. Maailma aasta autot valitakse alates 2005. aastast. Toona sai Porsche 911 igati tubli kolmanda koha, võitjaks osutus Audi A6.

Porsche Automobil Holding SE on tõusnud aga maailma edukamaiks autotootjaks, mis omab muuhulgas ka enamusosalust Volkswagen AG-s (50,7% hääleõiguslikest aktsiatest). Ettevõtte nõukogu tööd juhib Ferdinand Alexandri kaheksa aastat noorem vend, Wolfgang Porsche.

Porsche nõukogusse kuuluvad ka Ferdinand Alexandri advokaadist poeg, Ferdinand Oliver Porsche ning tädipoeg Ferdinand Piëch, kes on ühtlasi ka Volkswagen Grupi nõukogu esimees. Kogu ettevõte kuulubki kahele perekonnale (Piëch ja Porsche), kes on ettevõtte asutaja, Ferdinand Porsche, tütre, Louise Piëchi, ning poja, Ferdinand Anton Ernst Porsche, järeltulijad.

Vaata galeriid!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.