Põnev autoajalugu: Stout Scarab, muljas mahtur, mis tuli pool sajandit liiga vara

 (18)

Ruumikate mitmeotstarbeliste autode ehk mahturite esivanemaks on peetud nii Renault Espace’i kui ka Nissan Prairie’i, ent päris esimese MPV tiitli võiks saasa hoopiski eelmise sajandi 30ndatel valmistatud muljas Stout Scarab, kus muuhulgas majutati… pärdikuid!

Mahtuniversaalid olid möödunud paari aastakümnendi jooksul vähemalt samavõrd populaarsed sõidukid nagu praegu on maasturilaadsed: nendesse mahtus palju, nendega oli mugav sõita ja nagu selgub allpool, võimalusi kasutamiseks oli tõepoolest mitmeid, ka näiteks ahvimajana!

Mahturite trend sai alguse 1980. aastatel, sedasorti autode teerajajaiks on peetud nii Renault Espace’i kui ka Nissan Prairiet.

Scout Scarab Foto: Concours of Elegance, Flickr

Päris esimese pääsukese au võiks pälvida aga hoopiski 50 aastat enne suure trendi algust ilmavalgust näinud sõiduk: see on auto- ja lennukidisaineri William Bushnell Stouti mullikujuline Stout Scarab, mida esitleti 1930. aastatel.

Seotud lood:

Scarabeus ehk sõnnikumardikas, maakeeli sitasitikas oli Vanas Egiptuses au sees: teda peeti päikesejumala Ra kehastuseks.

Semantikateadlased võivad selle nime tähenduse üle nüüd pikemalt arutlema jääda, meie aga vaatleme sõiduki tehnilisi andmeid.

Loe edasi Acceleristast!