Peking upub ülepea autodesse

 (11)
Paks sudu Pekingi teise ringtee kohal. Foto Frederic J. Brown, AFP
Paks sudu Pekingi teise ringtee kohal. Foto Frederic J. Brown, AFPScanpix

Hiljuti tähistati Hiina pealinnas päeva, mil mõõdeti viimase 11 aasta parima kvaliteediga õhk. Tulevikus võib taoliste sündmuste kordumine aina vähem tõenäolisemaks muutuda, kuna Pekingis vuravate autode hulk kasvab meeletu kiirusega.

Eelmisel nädalal veeres Pekingi tänavail 3,96 miljonit autot. Iga päev lisandub 2100 sõidukit, nii et nelja miljonini jõudmine on veel vaid päevade küsimus, vahendab The Truth About Cars Hiina uudisteagentuuri Xinhua teadet.

Sellele vaatamata lubab Pekingi linnavalitsus, et tulevikus läheb linna õhk aina puhtamaks. Näiteks on 200 000 kõige karmimalt saastavast sõidukist juba pooled tänavailt korjatud. Tänu sellele on õhusaaste langenud tervelt 25 %.

Uued autod on omaaegsetest hoopis keskkonnasõbralikumad, Hiina toodab neid ka suurtes kogustes ise ning maailma suurimaks autoturuks kerkinud riigis tegutsevad jõudsalt suuremad välismaisedki automargid.

Õhk pealinnas aga puhas endiselt ei püsi. Tänu külmale ilmale on peamiselt kivisöega töötavad katlamajad maksimumi peale viidud ning nende toss katab linna ebatervisliku vatitekina. Nii et hiinlastel on suuremad mured alles ees, kui ka autode, olgugi keskkonnasäästlikumate, hulk mitmekordistumas.