Paavst Franciscuse autovalik Baltimaade visiidil ei üllata

 (35)
Paavst Franciscuse autovalik Baltimaade visiidil ei üllata
Fiat TipoFoto: Pressimaterjalid

22.–25. septembrini toimub Balti riikide katoliiklaste kogukondade jaoks üks selle sajandi tähtsündmusi. Neil päevil külastab kõiki kolme BaltimaadEestit, Lätit ja LeedutRooma-Katoliku Kiriku pea paavst Franciscus. Igas riigis, mida paavst väisab, antakse talle kasutada auto, mis peegeldab kirikupea peamisi väärtusi: lihtsust ja tagasihoidlikkust. Ka Balti riigid pole seejuures erandiks – siin sõidab paavst Fiat Tipoga.

„Paavst Franciscus kuulutab lihtsust ja tagasihoidlikkust ning neist väärtustest peetakse kinni ka tema visiidil osalejate ööbimiskohtade, autode ja toitlustamise valikul. Erinevaid maailma riike külastades sõidab paavst sageli Itaalia autotööstuse esindaja Fiatiga, mille on talle muretsenud neis riikides tegutsevad esindused. Olles lihtsad, kvaliteetsed ja tavainimestele taskukohased, kehastavad Fiatid igapäevast tarbesõidukit suurepäraselt,“ ütles Leedus Fiatide müügiga tegeleva Modus Groupi autode ärisuuna juht Laurynas Sivilevičius. Eestis, Lätis ja Leedus sõidab paavst Franciscus Fiat Tipoga, mille baashind jääb alla 13 000 euro.

Pärast visiiti – heategevuseks

Seotud lood:

Paavsti külastuse ajal kasutatud autod müüakse pärast visiiti tavaliselt oksjonil maha, kogutud raha aga annetatakse heategevuseks. Niisuguste autode järele on väga suur nõudmine: nii näiteks müüdi paavsti poolt 2016. aasta Philadelphia-visiidil kasutatud Fiat 500L hiljem oksjonil 82 000 USA dollari eest. Sama mudel maksab USAs uuena neli-viis korda vähem.

Eelmisel aastal tegi Lamborghini spetsiaalselt paavstile mõeldud Huracani ja kinkis erandliku sportauto Vatikani riigijuhile. Paavst, tõsi küll, pole ise selle roolis kunagi istunudki, vaid sõiduk müüdi hoopis Sothebyʼs oksjonil 715 000 euro eest maha. See on neli korda rohkem kui Huracani alghind, mis on umbkaudu 180 000 eurot. Suurem osa auto eest saadud summast läks ISISe poolt hävitatud Iraagi linna Ninevehʼ taastamiseks, ülejäänu jagati erinevate heategevusorganisatsioonide vahel ära.

Tagasihoidlikkus ei väljendu ainult autodes

Kirikupea veedab nii Eestis kui ka Lätis ühe päeva, külastades tähtsamaid religiooniobjekte Tallinnas ja Riias, pidades mõlemas pealinnas Missa ja kohtudes usklikega.

Paavst Franciscus ei hoidu luksuse propageerimisest mitte ainult autode valikul. Visiidil olles peatub ta tavaliselt Vatikani esinduses – Apostellikus Nuntsiatuuris. Erandlikel juhtudel, näiteks siis, kui visiidi sihtriigis nuntsiatuuri ei ole, ööbib ta hotellis või vanadekodus. Paavsti saatjad räägivad, et kirikupea peab esialgsest reisiplaanist küll kinni, kuid armastab seda vahel spontaanselt korrigeerida kaunites paikades peatudes või ilma eelneva kokkuleppeta inimestega kohtudes.