Loe, milline on seis kasutatud autode turul Eesti suurima automüügiportaali andmetel

 (17)
KASUTATUD AUTOD
Kasutatud autod.Foto: Priit Simson

Eesti suurima automüügiportaali auto24.ee andmetel püsib kasutatud autode ost-müük stabiilselt elujõuline ning on jätkuvalt eelistatuim viis taskukohase ja oma vajadustele sobiva sõiduauto soetamiseks.

Võrreldes portaali auto24 sisestatud kuulutuste ja kogu riigis toimunud tehingute statistikat (Maanteeameti andmetel) nii oktoobris kui ka esimese kümne kuu lõikes möödunud aasta antud perioodidega võib tõdeda, et kasutatud autode turg on püsinud suhteliselt stabiilsena, kirjutab WHATCAR?

Kasutatud autosid müüakse jätkuvalt 4-5 korda rohkem kui uusi

Omanikuvahetuste arv keskmiselt ühes kuus oli 2013. aastal 8,7 tuhat, aga käesoleva aasta kümne kuu lõikes 8,6 tuhat. Kokku on tänavu registreeritud enam kui 85 000 omanikuvahetust. Sealjuures on uusi sõiduautosid tänavu kümne kuuga müüdud ligi 18 000 ja kasutatud autode esmaste registreerimiste arv on ületanud 22 000 piiri.

Kui riigiametite poolt aasta esimesel poolel kasutatud autode turu korrastamiseks läbiviidud kontrollreidide ja kampaaniate järel omanikuvahetuste arv küll veidi langes, siis perioodil juuli-oktoober on turg muutunud taas aktiivsemaks. Antud perioodil on omanikuvahetusi toimunud keskmiselt koguni 9,5 tuhat kuus.

Seotud lood:

Hinnatrendid ja populaarsemad margid

Möödunud aastaga võrreldes on tänavu oktoobris hinnad püsinud stabiilsena, nii keskmine kui ka mediaanhind. Kui mullu oli portaali auto24 kaudu müüdud sõiduautode keskmine hind 8650 eurot, siis käesoleva aasta oktoobris oli see vaid veidi tõusnud, 9070 eurole. Sama trend toimus mediaanhinnaga – mullu oli see 5700 eurot, aga tänavu 5900 eurot.

Samuti ei erine hinnad kümne kuu lõikes võrreldes eelmise aasta omadega: 2013. aastal oli keskmine hind 7445 ja mediaanhind 4700 eurot, aga 2014. aastal vastavalt 7487 ja 4790 eurot.

Ilmselt on pikemalt tõestamatagi selge, et tavakasutajate poolt müüdavad autod on odavamad kui automüügiettevõtete poolt pakutavad ja sellest tulenevalt on tunduvalt lühem ka tavakasutajate poolt müüdavate autode müügiperiood auto24 portaalis.

Käesoleva aasta kümne kuu keskmine müügiperiood tavakasutajate puhul oli 52,4 päeva ja ettevõtete puhul 88,2 päeva. Kuigi antud perioodid võivad esmapilgul tunduda pikad, siis auto24 kogemus näitab, et küllaltki suur osa kuulutajatest saavad oma auto müüdud juba esimese nädalaga.

Sealjuures tuleb märkida, et sõiduki kuulutamise keskmine kulu ühe tehingu kohta jääb tavakasutaja puhul alla 18 euro (2014. aasta kümne kuu keskmine oli 17,28 eurot).

Jätkuvalt on populaarne Saksamaa autotootjate toodang, sest auto24 portaali sisestatud otsingute top5 pole möödunud aasta oktoobriga võrreldes muutunud. Ikka on järjestus BMW, Audi, Volkswagen, Mercedes-Benz ja Toyota. Mudelite seast on aga lemmikuks Audi A6, millele järgnevad BMW 5. seeria, Volkswagen Passat, Audi A4 ja BMW 3. seeria.

Loomulikult huvitab autoomanike, kui kiiresti nende vara väärtus vananedes väheneb. Portaali kuulutuste põhjal võib tõdeda, et populaarsemate mudelite keskmine hinnalangus on sarnane ja erineb mudelite lõikes vaid mõne protsendi võrra.

Näiteks otsingute edetabeli tippu krooniv Audi A6 hind langeb esimese aastaga 15%, kahe aasta järel on hind kukkunud juba 28% ja kolme aastaga 48%. Viie aastaga on auto kaotanud oma algväärtusest 69% ja kümne aastaga 88%. Suhteliselt sarnane on ka populaarsemate mudelite keskmine.