Kuidas auto talveks tervenisti ette valmistada?

 (18)
Hangede eel on autot lihtsam ette valmistada kui nende ajal
Hangede eel on autot lihtsam ette valmistada kui nende ajalFoto: Andres Putting

Pole olemas halba ilma, vaid on vale riietus või ka vale viis, kuidas see riietus selga on sätitud. See kõik kehtib ka talve ja auto kohta. Autodega ei tohiks talvel tekkida probleeme, kui need on vastavalt ette valmistatud ja hooaega silmas pidades hooldatud.

Pese auto puhtaks!

Talvist ettevalmistust alusta korraliku pesuga (soe vesi ja šampoon). Tähtis on eemaldada suvega kogunenud pigi ja putukajäänused. Kasuks tuleb ka auto vahatamine, kuna vahatatud pinnale ei jää igasugune sodi ja mustus nii kergelt  külge. Ärge unustage ka velgede puhastust, klaaside sisepesu ja tolmuimejaga koristust autosalongis.

Tihendid ja lukud

Et kõik uksed ja luugid külmaga muretult avaneksid, tuleb tihenditelt eemaldada niiskus ja  need silikoonõliga määrida. Ava uksed ja pihusta silikoonõli kõigile tihenditele ning lase veidi kuivada. Kui kasutad silikoonõli pudelis, siis vala õli lapile ja määri üle tihendid, kuid hoidu istmekatete määrimisest.

Õlitada tuleb ukselukud, uksehinged ja piirajad. Õlitamiseks kasuta peenmehhaanikaõli. Pihusta lukuaugust sisse pisut õli, hoia lapp käepärast, et lukust välja nirisenud õli ära pühkida, pööra paar korda ka võtit määritud lukuaugus ning seejärel pihusta õli ka uksehingedele ja piirajatele.

Külmumise vastu

Jälgi, et sinu auto jahutus- ja klaasipesuvedelik oleksid talvised. Klaasipesuvedeliku külmumispunkt võiks olla vähemalt -20C, jahutusvedelikul vähemalt -30C. Jahutusvedelikku tasub vahetada iga nelja aasta tagant, lisandite toime lihtsalt kaob aastatega. Need aga on vajalikud, et kaitsta mootori jahutussüsteemi mittesoovitavate keemiliste protsesside eest.

Seotud lood:

Kui juhtub, et klaasipesuvedelik külmub, siis ei soovita pesurit kasutada, vaid minna sooja garaaži ja lasta vedelikul üles sulada ning alles seejärel vahetada vedelik külmakindlama vastu või lisada kontsentraati (edaspidise külmumise ärahoidmiseks). Pesuri iga hinna eest käivitamisel põleb läbi kaitse või pesuri mootor ning võivad puruneda juhtvoolikud.

Vaata üle ka kojamehed ning vajadusel vaheta uute vastu. Vahel aitab ka kojamehe harjade korralik pesu, mille käigus eemaldatakse hoolikalt pigieemaldusvahendiga harjadele kogunenud mustus. "Selge pilt" on talvisel pimedal ajal oluline. Pimedas sõites on igasugused liigsed triibud ja täpid esiklaasil eriti häirivad ja väsitavad silma. Korrektse  ja parema nähtavuse hoidmiseks on oluline, et salongi ventilatsiooni- ja kütteseadmed töötaksid korralikult. See hoiab ära klaaside külmumise. Kui juhtub, et salongi ventilatsioonifilter on vahetamata, siis on soovitatav see enne talve uue vastu vahetada.

Rehvivahetus ja tuled

Kuigi talverehvide kasutamine muutub Eestis kohustuslikuks alates 1. detsembrist, võis naastudega talverehvid autole alla panna juba alates 15. oktoobrist. Lamellrehvidega võib sõita aga aastaringselt. Vastu talve tuleb kindlasti jälgida ka lamellrehvide mustrit. See peab olema korralik, et libeda ja külmaga oma eesmärki täita. 

Rehvivahetust soovitan teha vastavas töökojas. Juhul, kui talverehvid on eraldi velgedel, siis piisab rataste vahetamisest, kuigi rattaid tuleks tasakaalustada vähemalt üle aasta. Tasakaalustamata rattad põhjustavad vibratsiooni ja seega veermikudetailide tunduvalt kiiremat kulumist.

Kontrolli, et kõik tuled-pirnid põleksid korralikult ning vajadusel vaheta läbipõlenud pirnid. Kasuks tuleb ka autotöökojas tulede üle kontrollimine, et need oleksid õigesti reguleeritud. Valesti näitavad tuled pimestavad vastutulijaid ja juhi vaateväli on samuti kehvemini valgustatud. Pane tähele, et tulede ebaõige valgusvihu üheks põhjuseks võib olla ka erineva kõrgusega rehvide kasutamine ees-ja tagateljel.

Jälgi mootoriõli viskoossust

Soovitan ka enne talve vahetada auto mootoriõli ja filter, kuna värske ja külmakindlam (SAE 0W-X, 5W-X või 10W-X) mootoriõli on kerge külmkäivituse eelduseks.  Kui teil on plaanis sõita autoga eriti külma kliimasse (näiteks Lapimaale), siis võiks õli viskoossus olla vähemalt SAE 5W-X või 0W-X. Samuti ei tohi unustada pidurivedeliku vahetust, kui seda ei ole tehtud juba 4 aastat.

Labidas ja käivituskaablid pakiruumi!

Enne talve tuleb kasuks ka aku ning selle võimekuse kontrollimine. Vajadusel aku korralikult laadida - seda aitab teha spetsiaalne laadija või võtta ette pikem sõit ca 150 km, mis aku korralikult täis laeb. Igaks juhuks hoidke ka talve tulles pakiruumis paari kindaid, väikest labidat ja nõrgema aku puhul ka käivituskaablid.

Jälgi EkspressAuto uudiseid ja artikleid ka Twitteris!

Oma sõiduki müügikuulutus pane portaali MÜÜ! Kuulutuse lisamine on tasuta!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.