Juri Ess: tee üks lihtne katse, et usuksid, nutisõltuvus on liikluses ohtlik

 (16)
Juri Ess: tee üks lihtne katse, et usuksid, nutisõltuvus on liikluses ohtlik
Foto: Ylle Tampere

Liiklusuuringute spetsialist, Maanteeameti uue teooriaeksami küsimuste koostaja Juri Ess tõdeb, et nutisõltuvus on samasugune pahe nagu suitsetamine või alkoholism. Kui ei usu, siis üks väike katse tõestab, kui ohtlik on pimesi liigelda.

Maanteeamet ja PPA korraldavad igal aastal kampaaniaid, milles juhitakse tähelepanu kõrvaliste tegevustega kaasnevatesse ohtudesse autot juhtides.

“Kui roolid, siis rooli!” Delfi kampaania “Roolis ei loe” toob lugejateni päris inimeste päris lugusid. Tähistatakse nii auto- kui ekraanivaba päeva. See kõik on nagu hane selga vesi, maanteeameti 2018. aasta uuringu järgi on 69% juhtidest roolis sahminud.

Nutisõltuvus on samasugune sõltuvus, nagu näiteks suitsetamine või alkoholism. Nutisõltlane vaatab iga paari minuti tagant Instagrammi või e-postkasti ja tihti ei teadvusta seda.

Seejuures lähevad teised asjad, k.a. sõidukijuhtimine, automaatselt tagaplaanile. Liiklusummik või sõit väikesel kiirusel on tema arvates mugav hetk, et telefoni kätte võtta.

Seotud lood:

Üks lihtne katse

Pange silmad kinni. Astuge koduuksest välja tänavale ja tehke 28 suurt ja kiiret sammu pimesi. Eeldatavasti on tunne väga ebamugav ja tajute oma tegevuse ohtlikkust.

Võtame autojuhi. Paneme talle telefoni kätte. Kui juht, sõites kiirusel 50 km/h, vaatab telefoni ekraani „ainult“ kahe sekundi jooksul, teeb ta seda sama – liigub 28 meetrit pimesi.

Seejuures seab pimesi kõnniv jalakäija ohtu ennekõike iseennast, kuid autojuht seab ohtu lisaks iseendale ka teised liiklejad.

Autos on ju turvaline

Sellele vaatamata tuntakse end autos istudes turvaliselt ja ei teadvustata, et on kõrvaltegevused ohtlikud. Kas need on nüüd tegelikult ka nii ohtlikud?

Maanteeameti küsitlusuuring näitas, et roolis telefoni kasutanud juhtidest on nende enda sõnul sattunud selle tõttu aasta jooksul liiklusohtlikku olukorda 18% ja liiklusõnnetusse 3%. Numbrid räägivad enda eest ise.

Eespool mainitud uuring näitas, et autoroolis telefoni kasutatavatest sõidukijuhtidest hoiavad telefoni käes 22 protsenti – rohkem kui viiendik kõigist juhtidest.

Kui igaüks neist saaks selle eest politseilt trahvi või vähemalt kuuleks, et “nutitrahvi” sai keegi tema tuttavatest, siis oleks see osakaal palju väiksem.

Vaata rohkem LiiklusLab lehelt