Ferrari Monza näitab tulevikku

 (22)
Ferrari Monza
Yanko Design---

Ferrari Monza on disainiharjutus, mis kätkeb tehnoloogiat, mille juurutamist näiteks F1-te on juba kaua oodatud. F-16 hävitaja ratastel?

Disainer Iman Maghsoudi loodud Ferrari osutab tulevikule, mil autod on nii keerulised, et nende juhtimine muutub inimeste jaoks võimatuks. Üle peavad võtma hüperraalid, mis arvutavad pidevalt, mis asendis näiteks selle sama Ferrari Monza tiivad ja kerepaneelid olema peaksid, et sõiduk võimalikult kiiresti edasi liiguks. Ega tõuseks lendu nagu samuti arvutijuhitavad ja kuju muutvad hävituslennukid.

Tõsi, tavalistel maanteekiirustel lubab arvuti rooli ka inimese enda, ent juba 200 km/h juures jääb maalase mõtlemise ja reageerimise kiirusest sõiduki valitsemiseks väheks. Ferrari Monza muudab liikudes pidevalt kuju, et juhtida õhuvool autost võimalikult efektiivselt läbi, tagada kontakt maaga jne. Juba ammu on oodatud, millal küll hakkavad F1 autod kui eesrindlikemat tehnoloogiat kasutavad sõidukid rajakurvides oma kuju muutma. Kui selleks tuleb aga loobuda inimpilootidest, siis on selge, miks seda veel tehtud pole.