Autoturg tehti lahti: Kuubal suudeti esimesel poolaastal müüa vaid 50 autot

 (10)

Kommunismi Kuubal enam aktiivselt ei ehitata, aga riik on siiani vaene mis vaene. Riigi automüüjad võisid kokku liita, et tänavu esimese poolaastaga müüdi saareriigis kokku 50 uut autot ja neli mootorratast. Elanikke on Eestist kaks korda suuremas riigis aga 11 miljonit.

Võrdluseks, Eestis müüdi mullu terve aastaga 19 600 autot.

Kuuba autoäri takistuseks on küll juba enam kui pool sajandit püsinud USA kaubandusblokaad, aga mitte ainult. Seni oli Kuubal vajalik auto ostmiseks võimude luba, nüüd aga kaotati lubade süsteem ära, automüügile pandi kõrged maksud peale, autode hinnad aga kerkisid lakke, kohati isegi neljakordistusid. Ja nüüd isegi need, kes tahavad uut autot osta, lihtsalt ei jaksa seda teha.

Kuuba alles harjub vaba autoturuga, sest alles 2011. aastal lubasid kommunistlikud võimud eraisikutel jälle osta ja müüa kasutatud autosid. Uusi autosid tohtisid seni hankida vaid parteilased või muidu teenelised kodanikud.

Ja nii sõidavad Kuuba teedel siiani enamikus enne 1959. aastat valminud ameerika autod, sekka nõukogude Ladad ja uuemal ajal ka mõni Hiina auto. Nüüd tegutseb aga Kuubas kokku 11 autokauplust, niisiis igaüks neist müüs poolaastaga keskmiselt 4,5 autot ja 0,4 mootorratast.