Autokasutaja ABC: ring, ruut, romb, ehk mis märgiga kütust paaki kallata?

 (43)
Autokasutaja ABC: ring, ruut, romb, ehk mis märgiga kütust paaki kallata?
Surugaasi tankimineFoto: Accelerista

Alates 12. oktoobrist kehtib üle Euroopa uus ühtne mootorikütuste märgistus. Asi peaks olema lihtne: mootoribensiini tähistab ring, diislikütuseid ruut ning gaasilisi kütuseid romb. Midagi lihtsat ei ole aga ringis, ruudus või rombis olevate tähekombinatsioonidega, mis tuleb tõenäoliselt pähe tuupida.

Oktoobrist alates uueneb mootorikütuste märgistus kõigis Euroopa tanklates ning samuti peavad kõik liinilt veerevad uued autod olema varustatud kütusemärgisega. Märgistuse muudatus puudutab ka hübriidajamiga sõidukite omanikke.

Kütuste skeem Joonis: Accelerista

Uus märgistus lisatakse uute tehases toodetud autode kütusepaagi korkidele/luukidele, käsiraamatutesse ja elektroonilistesse kasutusjuhenditesse. Kõikide bensiinijaamade tankuritele ja nende püstolitele ning autode edasimüüjate poolt antavasse infosse.

Seotud lood:

Ühtne märgistus võetakse kasutusele 28 Euroopa Liidu riigis, samuti Norras, Islandil ja Liechtensteinis. Lisaks veel Makedoonias, Serbias, Šveitsis ja Türgis. Suurbritanniale jääb vaba valik tanklate märgistuse osas ent kõikide uute autode kütuseluukide ja paagi korkide peal peab sealgi olema uus tähistus.

Eestis minnakse piltkirjale üle järk-järgult. Autoomanikul on edaspidi pisut peamurdmist õige tankurikraani leidmisel, sest pärast esimest äratundmist- ring bensiinile, ruut diislile, romb gaasile – meenutab asi pisut hea veini valimist.

Bensiin

Mootoribensiini tähistab ring, mille sees erinevad numbrid ja tähed. E täht märgistab biokomponenti kütuses: E5, E10, E85. Number E järel tähendab biokomponendi osakaalu kütuses.

E5 puhul on see 5%, E10 10%. Eestis kasutatavad 95 mootorikütused sisaldavad taastuvkomponenti 5% ning on seega märgistatud E5 tähisega. Uuest aastast lisandub E10, sest biokomponendi osakaalu suurendatakse.

E10 märki tuleb tähelepanelikult jälgida, sest mõne mudeli puhul pole rohke lisanduga kütuse paaki kallamine kuigi tark tegu. Maanteeameti lehelt leiab pidevalt uueneva nimekirja mudelitest, mille paaki E10 ei sobi.

Loe edasi Acceleristast!