VANAD VIDEOKAADRID: Päts, Uluots ja Rahvuskogu - ehk kuidas 1937. aastal sai Eesti endale uue põhiseaduse.

 (4)

1.jaanuarist 1938 hakaks kehtima Eesti Vabariigis uus, arvult kolmas, põhiseadus, mis kehtis de jure kuni aastani 1992. Videos on näha kuidas 17. augustil, 1937. aastal korraldati pidulik koosolek, kus on kaadris nii Jüri Uluots kui ka Konstantin Päts.

1936. aasta 9.detsembril moodustas Riigivanem Konstantin Päts uue erikomisjoni põhiseaduse kava väljatöötamiseks. Sinna kuulusid muu hulgas Johannes Klesment, Karl Terras, Anton Palvade, Ado Anderkopp, Hugo Kukke ja Eduard Laamann. Aitasid kaasa veel ka kindralmajor Nikolai Reek ja kolonel Oskar Plaks, kelle tööks oli arendada seda osa, mis puutus riigikaitsesse.

Kokku peeti 45 koosolekut kuni 29.jaanuarini 1937. aastal ning põhiseadus kinnitati mõlemate kodade poolt eraldi juuni ja juuli jooksul ning üldkoosolekul veel 28. juulil 1937 aastal. See on tõestuseks, et põhiseadus võeti vastu peale põhjalikke läbivaatusi ning hääletusi.

Uue põhiseaduse järgi oli Eesti Vabariik demokraatlikult valitsetav vabariik, kus kõrgeim võim on rahva käes, ja mida juhib valitav riigipea tema poolt ametisse kutsutava valitsuse ning kahekojalise rahvaesinduse tasakaalustatud koostööl.

Antud põhiseaduse alusel oli Vabariigi President ühtlasi ka peaminister ning õiguslikult toetas ka Vabariigi Valitsuse eksiili saatmist.

Vaata videost, kes olid kohal üldkogu koosolekul, kuidas nägi välja praegune Riigikogu hoone toona ning kuidas põhiseadusele alla kirjutati Kadrioru lossis!