VANA FOTO: 1930ndate aastate Tallinna viimased voorimehed

 (21)
EV100 nädalat
EV100 nädalatFoto: ajaloomuuseum

Kui 19. sajandi lõpus olid voorimeestega hoburakendid pealinnas üheks ainsaks tranpordivahendiks, siis koos esimese auto saabumisega Tallinna 1902. aastal hakkas nende elu muutuma aina keerulisemaks.

Voorimehed suutsid oma hobuvankriga vedada umbes kahte inimest korraga, auto viis kohale aga vähemalt neli. Juba see fakt üksi muutis paljude inimeste eelistusi. Samuti puudus voorimeestel ka Tallinna linnavalitsuse toetus, mis oleks olnud nende konkurentsivõime püsimajäämisel tähtis faktor.

Seega Tallinnas toimus kiire moderniseerumine, mis tekitas voorimeestes trotsi ning viis ka pingeteni autojuhtidega - võideldi seisukohtade pärast ja saboteeriti üksteise sõiduvahendeid. Kõik toimus asjata, kuna tehnika arengule ei saanud voorimehed vastu. Autosid tuli aina rohkem juurde ning 1930.aastate alguseks oli Tallinna linnatänavatel ligi 500 taksot. Samal ajal voorimeeste arv tasapikku vähenes ning lõpuks suri nende äri välja. Enamus voorimehi jätkas hiljem taksojuhtidena - nende linna ja klientuuri teadmised olid taksofirmadele meeletult kasulikud!

Pilt on tehtud 1930ndate aastate alguses, siis kui voorimeeste äri juba kehvaks muutus.