Krimmi poolsaarel leitud luustik ei kuulunud siiski tulnukale, vaid piinatud lapsele, kellest pidi saama eliitsõdalane

 (73)
Krimmi poolsaarel leitud luustik ei kuulunud siiski tulnukale, vaid piinatud lapsele, kellest pidi saama eliitsõdalane
Foto: www.archae.ru

Lõuna-Ukrainas Krimmi poolsaarel leidsid vene arheoloogid lapse luustiku, mille kolju oli tähelepanuväärselt pikliku kujuga.

Teadlased ristisid iidse haua kolju kuju tõttu „tulnukahauaks“, kuid tegu oli ikka inimesega, kes elas umbkaudu 2000 aastat tagasi, vahendab ajakiri Imeline Ajalugu.

Kolju kuju on tõend ­karmist tavast, mis pidi muutma inimese isiksuse ja üldise väljanägemise agressiivseks ja sõjakaks.

Poiss kuulus sarmaadi hõimu, kes oli üks iraani keeli kõnelevaid ja Kesk-Aasia steppides ajavahemikul 500 eKr kuni 500 pKr elanud rändhõime.

Foto: www.archae.ru

Sarmaate tuntakse nende kombe poolest muuta eliitsõdalasteks välja valitud poiste pea kuju. Kuju muudeti lapse esimestel eluaastatel, punudes kuklas juuksed tugevasti palmikutesse.

Leiu teinud vene arheoloogid arvavad: „On võimalik, et poiss oli välja valitud saama sõdalaseks, kelle ülesandeks pidi saama oma rahvast kaitsta.“

Seotud lood:

Sarmaate teatakse ka naissõdalaste poolest, ja paljude ajaloolaste arvates panid just nemad aluse metsikute amatsoonide müüdile.

Koljusid on vormitud paljudes kultuurides

* Ka Kesk-Aasia hunnid moonutasid laste kolju­kuju

* Komme oli kasutusel ka Austraalia põlis­elanike aborigeenide seas

* Vaikses ookeanis asuva Vanu­atu riigi elanikud „kujundavad“ koljusid tänapäevalgi