Kas tead, millisest lauamängust sai alguse nüüdisaegne lauamänguhullus?

 (7)
Rootsi Ajaloomuuseumi koostatud suurnäitus „Viikingid: elu legendide taga” Lennusadamas
Viikingiaegne lauamängFoto: Karin Kaljuläte

Ehkki lauamänge on mängitud juba mitu sajandit, hääbus nende populaarsus 20. sajandi lõpus, eriti paljudes lääneriikides nagu Ühendkuningriik ja Ameerika Ühendriigid.

Lauamängude aeglase väljasuremise laine peatus aga, kui Saksamaal ilmus 1995. aastal müügile lauamäng „Katani asustajad“ (Die Siedler von Catan), mis vallutas kiiresti kogu maailma. Saksamaa lauamängude turg oli toona suhteliselt viljakas ja elav, tootes kümnendite jooksul pidevalt uusi ja huvitavaid mänge, samal ajal kui ülejäänud maailm otsis põhjuseid järjekordsest „Monopoli“-seansist kõrvale hoidmiseks.

Sedamööda, kuidas „Katani asustajate“ populaarsus väljaspool Saksamaad üha kasvas, mõistis maailm, mida üks hea lauamäng tegelikult tähendab (s.t, palju enamat kui lihtsalt laste ajaviidet). Edasine on juba ajalugu.

Pärast seda, kui „Katani asustajad“ miljonid inimesed tagasi lauamängude juurde tõi, on lauamängude müüginumbrid jõudsalt kasvanud. Nüüdisajal leidub veebilehtede nagu Board Game Geek nimekirjades tuhandeid mänge, kogukonnapõhiseid nõuandefoorumeid ja muud põnevat miljonitele lauamängu-entusiastidele.