KAHEKSAKÜMNENDATE KUUM KAUP: siiditrükiga Marati dressid


1980ndatel valmistatud dressid
1980ndatel valmistatud dressidFoto: Jaanus Idla

Delfi ja Eesti Päevaleht koostöös Eesti Ajaloomuuseumiga koguvad meenutusi ja esemeid 80ndate lõpust ja taasiseseisvunud riigi algusaegadest. Lugeja Jaanus Idla saatis pildid toona toodetud dressidest, mis kadusid lettidelt kui soojad saiad.

Esialgu tehti dresse Eestisse ja kasutati põhjaks Marati dresse, aga tung dresside järgi oli nii suur, et lisaks Maratile pidi kaupa saama veel mujaltki: "Vajasime särke, maikasi, käterätikuid, hommikumantleid ja dresse väga suures koguses kuna toodang läks ka Venemaale. Seetõttu hankisime vahemeeste kaudu materjali peale trükimiseks Alm-Atast, kohale jōusid nad Tallinnasse rongiga Moskva kaudu." meenutab Idla. Siiditrüki ideed mõtlesid nad ise välja, tegemisel kasutasid aga siiditrüki raame ja tõusvat kummiliimi. Piltidelt on näha, millist kujundust antud dresside tegemisel kasutati.

1980ndatel valmistatud dressid Foto: Jaanus Idla
1980ndatel valmistatud dressid Foto: Jaanus Idla
Seotud lood:

Sarnane kogemus oli ka Meeli Leemanil, kes hakkas ise tootma Marati riidejuppidest laste dresse. (LOE: VIDEO: Kuidas ärinaine Meeli Leeman sai valmistada 1991. aastal kuumaks kaubaks olnud dresse, mis ta Ajaloomuuseumile andis?)

Kutsume kõiki osalema ajaloopärandi talletamisel! Eesti Ajaloomuuseum avab Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks Maarjamäe lossis suurnäituse „Minu vaba riik".

Seoses näituse ettevalmistusega kutsume koostöös Eesti Päevalehe ja Delfiga kõiki meenutama lähiminevikku ja osalema kogumiskampaanias, et leida kõnekaid esemeid ja lugusid 1980. aastatest ja 1990. aastate algusest.

Eesti Ajaloomuuseum palub abi nii näituse kui muuseumikogu täiendamiseks peamiselt kahes valdkonnas: toona defitsiitsed argielus kasutatud esemed ning kõik see, mis on seotud eraettevõtlusega.

Kogumisaktsiooni käigus kogutud materjal jõuab Eesti Ajaloomuuseumisse ning kõige põnevamaid esemeid saab näha juba aastal 2018 Maarjamäe lossis Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva näitusel „Minu vaba riik".

NB! Kõikide annetajate vahel läheb loosi KOLM ajakirja „IMELINE AJALUGU" 6-kuu tellimust ja KUUS tasuta perepääset Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoonesse.

KOGUMISKAMPAANIA KESTAB AUGUSTI LÕPUNI!

Esemete kohta ootame infot aadressil:

Krista Sarv (teadusdirektor)

krista.sarv@ajaloomuuseum.ee

Tel: 6968 695

Fotod, videod ja meenutused on oodatud ka aadressidele meenutus@delfi.ee ning huvitavamatest lugudest ja pildimaterjalist avaldatakse lood.