Jaak Juskega kadunud Eestit avastamas: Tallinna südalinna muutunud tänavanimedest

 (25)
Jaak Juskega kadunud Eestit avastamas: Tallinna südalinna muutunud tänavanimedest
Nikonovi/Soo ja Vana-Kalamaja tänava nurk 1972. aastal. Täna leivapoes Topsi baar.Foto: lastejutud.wordpress.com

Elan Mihhail Kalinini ja Ivan Rabtšinski tänava nurgal. Töötan aga naabruses Punase Koidu vabrikus Johannes Käsperti tänavas. Sõitsin sealt Jevgeni Nikonovi tänavale poodi. Võtsin siis suuna Juri Gagarini puiesteele, mööda Vaksali, Nõukogude ja Ivan Mitśurini tänava ristist ning keerasin seejärel Aleksandr Suvorovi puiesteele. Auto parkisin Võidu väljakule.

Sellise autosõidu sai teha Tallinnas veel vähem kui 35 aasta eest. Täna kõlaks see lause järgmiselt: Elan Kopli ja Vabriku tänava nurgal. Töötan aga naabruses kunstiakadeemias Kotzebue tänavas. Sõitsin sealt Soo tänavale poodi. Võtsin siis suuna Toompuiesteele, mööda Nunne tänava, Falgi tee ja Wismari tänava ristist ning keerasin seejärel Kaarli puiesteele. Auto parkisin Vabaduse väljakule. Tõsi, Vabaduse väljakule ei saa enam õnneks autot parkida.

Kuigi näiteks Liivalaia tänavast sai Viktor Kingissepa tänav juba 1944. aasta sügisel, asus nõukogude võim aktiivselt Tallinna vanu tänavanimesid muutma alles 1950. aastal. Pärast Eestimaa Kommunistliku Partei Keskkomitee VIII pleenumi olid stalinismi kõige süngemad aastad.

Ajaloolised tänavanimed ennistati ajavahemikus 1989-1992.

Suur osa kõnealustest tänavatest on ajaloos korduvalt nimesid vahetanud.

Tallinna tänavate nõukogudeaegsete nimedega saate tutvuda EKI veebilehel.

Järgmisel korral räägime Malla mõisa ajaloost.