EV100nädalat: Kliki vanadel fotode ja vaata, kuidas märgiti 1923. aasta pildilehes poliitikuid!

 (1)
pildileht
Pildilehes märgiti inimesi kas mustade või valgete ristikestega ning nii sai pildiallkirjadest kokkupanna, kellega tegu!Foto: Pildileht

1923. aastal ajalehe "Kaja" lisaväljaanne "Pildileht" oli õbluke vihikuformaadis väljaanne, kus trükiti ära kõikvõimalikud sündmuste fotod, mis olulised tundusid. Ajalehes toona fotomaterjali väga muidu ei olnud ning sellest lisaväljaandest saab aimu, mida pildivääriliseks toona peeti ning eraldi nähti vaeva ka selle nimel, et selgeks teha, kes on kes pildil. Küllap televisiooni, raadio ja muu pildilise meedia puudumise ajal oli see üsna mõistlik, sest võimalik, et riigiisade nägusid ju muidu ei teatudki.

Näiteks on kasutatud süsteemi, kus fotodele oli märgitud erinev arv ristikesi ning pildiallkirjas seletati lahti, kellega tegu. Sel moel oli üsna huvitav pildilt kas tumedaid või valgeid ristikesi otsida ning nimesid ja nägusid kokku panna.

Võtsime Pildilehe mõned ristikestega pildid ning tegime tuvastamise lihtsamaks! Kliki alloleval kolmel pildil ristikestel ja saa teada, kellega tegu!

Esimene ja teine pilt kujutavad vabariigi viienda sünnipäeva paraadi vaatamist. Huvitav tähelepanek, et kohal oli ka Nõukogude Venemaa esindaja, kes Pätsist paar meetrit eemal iseseisvusparaadi vaatab: oli ju Eesti üks esimesi riike, kes Tartu Rahuga Nõukogude Venemaad riigina tunnistas ning nii kutsuti ja tuli nõukogude Venemaa esindaja ka kohale:


Teine foto on samuti vabariigi aastapäeva paraadilt:

Seotud lood:

Kolmas kaader on aga õige huvitav: siin on teinud Helsingisse konverentsile suunduvad Tallinnasse jäävangi jäänud poliitikud pilti enne Soome lendamist. 1921. aastal oli rajatud Eesti esimene lennufirma "Aeronaut", ning selle lennukikõrval ka uhkelt poseeriti.

Olgu öeldud, et kõik jõudsid ka kenasti Helsingisse kohale.

Vaata galeriid väljavõtetest 1923. aasta pildilehest: