Eesti perenaise 10 käsku: millist kodu ja naist hinnati esimese vabariigi ajal

 (67)
Eesti perenaise 10 käsku: millist kodu ja naist hinnati esimese vabariigi ajal
Kodundusnõustajad soovitasid köögis vältida lahtisi riiuleid ja kõikvõimelikke pitse-satse. Riigipea Konstantin Pätsi Kloostrimetsa talu köögis neid nõuandeid siiski täiel määral ei järgitud (Foto: Rahvusarhiivi Filmiarhiiv / Imeline Ajalugu)

1920. ja 1930. aastail tõusis Eestis au sisse teadlik perenaine, kes oli kodumajanduskunsti õppinud spetsiaalsetel kursustel.

Oma majapidamises juurutas ta võimaluse korral euroopalikke uuendusi, kuid kehtestas ka range korra, kirjutab Anu Kannike ajakirjas Imeline Ajalugu.

Kodumajanduse väärtust toonitasid nii kesksed naisteajakirjad Eesti Naine (ilmus 1924. aastast) ja Taluperenaine (ilmus 1927. aastast) kui ka riigivõim, kes nägi ilusas ja puhtas kodus mitte üksnes esteetilist, vaid ka moraalset väärtust.

1936. aastal Konstantin Pätsi välja kuulutatud kodukaunistuskampaania ideoloogiline eesmärk oli rahvustunde tugevdamine ja rahva elujõu tagamine.

Sestap võimendusid loosungid perenaise kohustustest ja vastutusest kohati lausa piibellikeks käsusõnadeks. Perenaised kui kasvatajad pidid alati kasvatama ka iseennast.

1. Ära ole pillav milleski, püüa kõike tarvitada praktiliselt – enda ja teiste kasuks.

2. Tee iga töö õigel ajal.

3. Pane iga asi korralikult omale kohale.

4. Toimi rahulikult, ära närvitse.

5. Hinda oma kallist aega, ära kuluta seda tarbetult.

6. Pea puhtust oma kehal, rõivais ja elamus, kui tahad olla terve ja õnnelik.

7. Ära tee kellelegi kahju – ei sõnaga, teoga ega oma kohustusi hooletusse jättes. Hoolitse teiste eest, sellega hoolitsed ka enese eest.

Seotud lood:

8. Ütle ainult seda, mis hää ja vajaline. Hoidu tühja jutu eest – see toob pahandust.

9. Ela tervishoidlikult. Tervis on inimese suurim vara.

10. Ole vooruslik ja karske.

Loe Eesti-aegsetest kodumajanduskursustest lähemalt septembrikuu Imelisest Ajaloost!