Arheoloogid sulatasid Rõuges 1000 aasta tagusel meetodil rauda

 (1)
Arheoloogid sulatasid Rõuges 1000 aasta tagusel meetodil rauda
Autor/allikas: Rõuge muinastalu, ERR Novaator

ERR Novaator kirjutab, et juuli lõpus võtsid arheoloogid Rõuge muinastalus ette rauasulatuseksperimendi, mis on eriline selle poolest, et taolisel meetodil pole Rõuges edukalt rauda sulatatud juba 1000 aastat.

Arheoloogidel läks õige mitu aastat, et erinevate ajalooandmete põhjal tehnika selgeks õppida ning enne seda rauasulatust oli paraku edutult proovitud juba seitsmel korral. Sellised arheoloogiaeksperimendid annavad ajaloolastele väärtuslikku infot selle kohta, kuidas ammustel aegadel võidi rauda sulatada, kui palju see aega võttis ning millise kvaliteediga rauda üldse on kohalikust maagist võimalik saada.

Rõuge muinastalu juures kasutati kohalikku Rõuge maaki, mis on väga rauarikas, kuid mida seni ei olnud arheoloogidel õnnestunud sulatada osalt just sel põhjusel, et selles on liigagi palju rauda, selgitas eksperimenti eest vedanud Tartu Ülikooli arheoloogia nooremteadur Ragnar Saage.

Seetõttu segasidki arheoloogid kokku kaht maaki: lisaks kohalikule Rõuge maagile läks ahju ka Tallinna teletorni juurest 1970ndatel avastatud soorauamaak ehk nn teletorni maak.

Loe lähemalt ERR Novaatorist!