Ajaloofakt: Saku rajaja K.F. von Rehbinder sai krahvitiitli Saksa-Rooma keisrilt

 (6)
Ajaloofakt: Saku rajaja K.F. von Rehbinder sai krahvitiitli Saksa-Rooma keisrilt
Anton von Maroni Joseph II kujutav maalFoto: Viini Kunstimuuseum, Wikimedia Commons

Paljud eestimaalased ilmselt on kursis, et Eesti vanima järjepidevalt ühes asukohas tegutseva õlletehase – Saku – asutas 199 aastat tagasi ehk 1820. aastal krahv Karl Friedrich von Rehbinder (1764-1841). Kuid vähem on teada Rehbinderite krahvitiitli saamislugu, mis ühendab Eesti aadliperekonna tänu armastusloole otsapidi nii Saksa-Rooma keisririigi kui Prantsusmaa kuningriigi valitsejatega.

Otsapidi on sellesse saagasse seotud kaks maailma ajaloos väga tuntud isikut – Saksa-Rooma keiser Joseph II (1741-1790) ning Prantsuse kuninganna Marie Antoinette (1755-1793), kes teatavasti kaotas elu Prantsuse revolutsiooni turbulentsetel aegadel giljonitiini läbi.

Nimelt soovis Karl Friedrich von Rehbinder abielluda Põhja-Brabantist pärit Nassau-Oranje aadliperekonna liikme krahvinna Gertrude von Nassau zu Leckiga (1768-1837). Kuigi Rehbinderi isale kuulusid Udriku, Imastu, Polli, Saku , Liigvalla ja Vanamõisa mõisad, pidasid kosilased seda väheseks ning arvasid, et kohane oleks, kui tulevasel abikaasal oleks vähemalt krahvitiitel.

Seotud lood:

Gertrude oli printsess Marie Antoinette sõbranna ja kauge sugulane, Marie Antoinette omakorda Saksa-Rooma keisri Joseph II õde. Seepärast andiski Saksa-Rooma keiser Joseph II 1787. aastal oma õe palvel Karl Friedrichi isale, Udriku mõisahärrale Otto Magnus Rehbinder zu Uddrich'ile (1727-1792) krahvitiitli.

Seeläbi sai krahviks ka Karl Friedrich ning õnnelikud pulmad peeti 1786. aastal Lausanne'is ning koos elati õnnelikult elu lõpuni. Abielust sündis viis last. Neli krahvi - Otto Albrecht Friedrich, Paul Eduard, Gustav Konstantin ja Carl Jacob August ning üks krahvinna - Karoline Luise.

Selle põneva perekonnaloo, mis seob omavahel Rehbinderid ja märgilise tähtsusega Euroopa kroonitud pead, tausta avasid möödunud nädalal Eestit ja ka Saku Õlletehast külastanud Rehbinderite suguvõsa Rootsis elavad liikmed.