FOTOD: Kui muuseumitöötajatest saavad eksponaadid ehk Ajaloomuuseumi töötaja käsi saab osaks installatsioonist

 (2)
Kipskäe vormi võtmine
Kipskäe vormi võtmineFoto: Eesti Ajaloomuuseum

Eesti Ajaloomuuseumi näituse "Minu vaba riik" tarbeks võeti täna kipsist käevorm, ning muuseumipedagoog Kristi Paatsi käsi hakkab figureerima 1939. aasta migratsioonist rääkival uuel püsinäitusel.

1926. aastal kirjutas 25-aastane Hugo Salasoo järgnevad read: "Olga sai kirja Austraaliast. Sääl oleks ka jumalik elada. Võibolla tulebki kord sinna üle minna. Aga ei - ma olen selleks liiga idealist, veel, et jätta kodumaa." Selliseid mõtteid on läbi aegade mõlgutanud mitmeid eestlased ning Maarjamäe lossis asuv uus püsinäitus "Minu vaba riik" neist mõtisklustest ka räägib.

Näitusel eksponeeritakse Uku Sepsivarti ja Hanna Piksarve loodud kipsist installatsioone. Eelmisel nädalal võeti vorm 1939. aasta kohta rääkiva installatsiooni "Kas jään Eestisse või lahkun välismaale?" installatsiooni jaoks. Kipskäe prototüübiks võeti Eesti Ajaloomuuseumi muuseumipedagoogi Kristi Paatsi käsi.

Vormi võtmisel oli esimeseks sammuks käe määrimine vaseliiniga, et hiljem saaks vormi hõlpsasti lahti. Kipsi käele kandmisel eraldati kips sektoriteks kasutades plastikust ribasid ning selleks et peopessa kips ei valguks pandi kätte savi. Seejärel oodati, kuni kips taheneb ning hakkas muutuma soojaks.

Näitus avatakse koos uuenenud Ajaloomuuseumiga 2018. aasta jaanuaris!

Seotud lood:

Vaata fotosid!