Eelmisel nädalal kohtusid Ukraina ametnikud Washingtonis Kalifornias asuva tootja General Atomicsiga. Kuigi USA valitsus peab sellise müügi heaks kiitma, märgib väljaanne, et kõnelused General Atomicsiga toimusid Bideni administratsiooni poolt antud "rohelise tulega".
USA valitsuse abiga võivad need droonid Ukraina armee käes olla mõne päeva jooksul, ütles ettevõtte pressiesindaja K. Mark Brinkley.
Kuigi arendaja ei täpsustanud Ukrainat huvitanud mudelit, usub väljaanne, et tõenäoliselt on tegemist ründedroon Reaper.
MQ-9 Reaper on USA armee moodulluure ja ründedroon. Edasi viib seda turbopropellermootor, mis võimaldab kiirust üle 400 km/h.
Droonil on kuus kinnituspunkti, see võib kanda näiteks neli Hellfire raketti ja kahte Mark 82 laseriga juhitavat pommi.
MQ-9 võiks sõja käiku dramaatiliselt muuta. Võrreldes Bayraktariga nimetavad eksperdid MQ-9 lennu ajal vastupidavamaks ja õhutõrjetule suhtes vähem haavatavaks. Türklaste Bayraktar on end näidanud efektiivse ja odava relvana, samas on see tundlik ilmastikuoludele, samuti on selle tegevusraadius väiksem, mis tähendab, et Bayraktarid peavad tegutsema eesliini läheduses. Reaperi puhul sellist vajadust pole.
MQ-9l on piisavalt tegevusulatust, et tabada Venemaa sõjalisi rajatisi Venemaal enda territooriumil kuni Moskvani välja.
Sellised droonid nõuavad aasta pikkust sõjalist väljaõpet, kuid General Atomics väidab, et Ukraina sõjaväelasi oleks võimalik kiiremini välja õpetada.
Mõistagi on Reaperi hinnalipik sarnaselt teiste USAs toodetud relvadega "krõbe", näiteks Austraalia ostis eelmisel aastal 12 sellist lennumasinat 1,6 miljardi dollari eest (tehingu maksumuses ka väljaõpe, varuosad jms.). Reaper on umbes sama kallis kui kaasaegne lahingulennuk. Võrdluseks: Bayraktari ühiku hind on viis miljon dollarit.