Renault’le kuulub Venemaa suurim autotootja AvtoVAZ ning seetõttu on Renault’ jaoks tegu oma suuruselt teise turuga, mida edestab napilt vaid Prantsusmaa. Nüüd vaadatakse üle oma osalus AvtoVAZ-is ning edasine tegevus.

Moskva tehases toodetakse Renault Kapturit ja Arkanat, Vene turul Renault’ märki kandvat Dusterit ja Nissan Terranot. Togliatti ja Iževski tehased on komponentide puuduse tõttu juba pea täielikult seisatud, kuid Moskva tehas jätkas vähendatud tuuridel kuni praeguseni.

Renault’le kuulub 69% osalus AvtoVAZ-is, millele omakorda kuulub Venemaa enimmüüdud autotootja Lada. Läbi selle kuulub Renault’le 30% kohalikust autoturust ning nende palgal on Venemaal kokku 45 000 töötajat.

AvtoVAZ-i oluliseks partneriks on ka Rostec, Venemaa valitsusele kuuluv kaitsetehnikat tootev ettevõte, mille juht Sergei Tšemezov on Vladimir Putini lähikondlane ja kuulub sanktsioneeritud isikute nimekirja.

Esialgse otsuse tõttu Vene turul jätkata satuti loomulikult üleilmse kriitikalaviini alla – Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi pöördus Rahvuskogus videokõne vahendusel otse Prantsusmaa autotootjate poole ja palus neil lõpetada Vene sõjamasina toetamine. Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba kutsus üles Renault’d boikoteerima, sama tegid ka Ühendkuningriigi poliitikud.

Renault’ aktsia on Ukraina sissetungi algusest rohkem kui veerandi võrra kukkunud ning see on üks mitmest suurest tagasilöögist viimase nelja aasta jooksul. 2018. aastal võeti vahi alla grupi endine juht Carlos Ghosn ning see peaaegu lõpetas partnerluse Nissaniga.

Pandeemia ja üleilmse kiibikriisi üle elamiseks võeti Prantsuse valitsuse käendusel laen ning asjalood paistsid enne Ukraina sissetungi isegi positiivsed – 2021. aastal saavutati kõigist tagasilöökidest hoolimata pea miljard eurot kasumit. Kui aga võrrandist eemaldada oma suuruselt teine turg, seisavad ees keerulised ajad.