Liiklusteabe-funktsioonid kasutavad Androidi nutitelefonidest kogutud anonüümset asukohateavet, et näidata, millistel teedel on oodata ummikuid või millistes ärides ja asutustes on pikad järjekorrad. Ekspertide osutusel võivad need andmed anda teavet ka sõjaväelise sissetungi kulgemise kohta, vahendab The Verge.


Üks avatud allikatest kogutud luureinfo (ingl OSINT; open source intelligence) asjatundja väitis, et täheldas märke Venemaa sissetungist möödunud neljapäeva hommikul, kui märkas Google Mapsis Ukraina piiril ebatavalisi „liiklusummikuid".

„Ma arvan, et me olime esimesed, kes sissetungi märkasid," rääkis USA-s Vermontis tegutseva Middlebury rahvusvaheliste suhete instituudi OSINT-i-ekspert professor Jerry Lewis möödunud nädalal tehnikauudiste veebilehele Motherboard. „Ja me märkasime seda liiklusteabe-rakenduses."

Google'i osutusel langetati otsus vastavad funktsioonid välja lülitada selleks, et kaitsta kohalike kasutajate turvalisust. Reutersi ja Vice'i osutusel võeti otsus vastu pärast küsimuse arutamist Ukraina valitsusametnikega. Globaalseid asukohaandmeid funktsioonidega praegu ei jagata, kuid Google'i kinnitusel jäävad reaalajas sõidusuuniseid pakkuvad navigatsioonifunktsioonid piirkonnas siiski jätkuvalt kättesaadavaks. Pole selge, kas Google on kunagi neid funktsioone varasemate sõjaliste konfliktide raames peatanud.

Kaardirakendusteenuste kogutud asukohateave pakub sageli taoliseid informatsioonilisi üllatusi. Näiteks paljastas trennirakendus Strava 2017. aastal oma kasutajate kehalise aktiivsuse kohta andmeid avaldades kogemata mitme USA sõjaväebaasi asukohad, näidates, kus sõdurid olid ümber lennuväljade jooksuringe teinud. Samamoodi on Snapchati geolokatsiooni-funktsioone kasutatud piltide ja videote kogumiseks Iraagi sõja rindelt. Ning sõjapiirkondadest suhtlusvõrkudesse jagatud info on avalike allikate uurijaile, ajakirjanikele ja teistele niikuinii elutähtis töövahend hoolimata sellest, kas sellega kaasneb asukohateave või mitte.

Usaldusväärse teabe saamiseks tuleb asukoha-andmeid reeglina kombineerida täiendavate allikatega. Näiteks möödunud neljapäeval Ukraina piiri lähistel täheldatud liiklusummikute puhul vaatlesid uurijad piirkonda juba ka satelliit-ülesvõtete vahendusel. Nutifoni-andmed ise pärinesid tõenäoliselt teetõkete juures peatatud tsiviilelanikelt, mitte Androidi nutifone kasutavatelt võitlejatelt.

„Ma arvan, et suured andmesidekontsernid ei soovi alati vahetult tunnistada, kui palju kasu nende andmetest olla võib," rääkis Lewis möödunud nädalal Motherboard'ile. „See, kui meie seda teeme, on ju lahe, eks ole? Võib-olla vähem lahe oleks, kui venelased saaksid kasutada midagi sarnast nende jaoks ohtlikuna tunduvate ukrainlaste vastu."

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid