Antikehadega varustatud lehmapiima põhise ninasprei tootja väidab toote infolehtedel järgmist: "Uute ja efektiivsemate antikehadega BioBlock on tõhus nii algsete tüvede, jätkuvalt haigla koormust tekitava deltatüve kui ka praegu domineeriva omikroni viirustüve suhtes."

Lisaks väljastas tootja Chemi-Pharm pressiteate, milles väitis: „Kasutatav antikehade segu on põhjalikult testitud ja nende funktsionaalsus tõendatud."

Seega antakse inimestele kindlustunne, et seda lahust endale ninna piserdades ollakse tõhusalt kaitstud kõigi koroonaviiruse tüvede eest – just seda see funktsionaalsuse tõendatus peaks tähendama.

Samas tunnistas Chemi-Pharmi kaasomanik ja juhataja Ruth Oltjer hiljuti Fortele, et on otsustanud seni töös olnud kliinilise uuringu ennetähtaegselt lõpetada. Seega on toote tegelik toime inimeste peal tõendamata.

Sestap asus Forte uurima riigiameteilt, kas tootja ikka saab rahvale avalikult rääkida ühelt poolt põhjalikust testitusest ja tõendatud funktsionaalsusest ning teiselt poolt tunnistada, et neid kumbagi tegelikult pole.

Esmalt pöördusime ravimiameti poole.

Forte küsimus: kas Eestis võib vabalt ja ilma igasuguste in vivo inimeste peal läbi viidavate katseteta müüa tooteid, mille puhul tootja väidab neil olevat ravimile omaseid tunnuseid ja mõju inimorganismile?

Vastab ravimiameti pressiesindaja Merilyn Säde: "Eestis ei ole BioBlock ninasprei klassifitseeritud ravimiks ega meditsiiniseadmeks. Seega ei ole lubatud tootele omistada ravimile omaseid väiteid ega näidustusi. Toote reklaami osas teeb järelevalvet tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA)."

Seega on ravimiameti hinnangul kõik väga hästi. Võtsime nõu kuulda ja pöörduma TTJA poole.

Forte küsimus: Kas TTJA hinnangul vastab tõele tooteinfos toodud lause: "Uute ja efektiivsemate antikehadega BioBlock on tõhus nii algsete tüvede, jätkuvalt haigla koormust tekitava deltatüve kui ka praegu domineeriva omikroni viirustüve suhtes."

Vastab TTJA pressiesindaja Aap Andreas Rebas: "BioBlocki tootja on teavitanud TTJA-d ja terviseametit BioBlocki tõhustatud versiooni turule tulemisest ning on kinnitanud, et toode on testitud (testimisviise on õigem kommenteerima tootja). Siiani ei ole TTJA-le teada ega ole esitatud tõendeid, et BioBlocki tooteinfo ei vasta tõele. Tervisega seonduvate väidete kohta saab täiendavalt kommentaari küsida terviseametilt.

Küsimus: Kas TTJA hinnangul on Bioblockile omistatud ravivad väiteid, kuigi see ei ole ravim?

Vastus: TTJA hinnangul ei ole tootele omistatud ravivaid väiteid, kuid kõige pädevam ravivate väidete hindamisel on ravimiamet. Lisaks selgitame, et tooteinfos (infolehes) sisalduv ei ole seaduse mõttes reklaam, samuti ei ole reklaam teave, mis on avaldatud kauba müügi kohas.

Kokkuvõttes paistab TTJA olevat veendunud, et Chemi-Pharmi toode teeb seda, mida väidab tegevat ilma inimkatseteta: see kaitseb tõesti inimesi koroonaviirusega nakatumise eest ning pole vahet, millisest viirusetüvest me räägime. Sprei paistab olevat seega ka võimsam kui vaktsiinid, kuna tootja võib avalikkusele õigustatult kinnitada, et selle "funktsionaalsus on tõendatud".

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid