Teadlased avastasid mutatsiooni, analüüsides Euroopa riikide ja Uganda HIV-nakkusega elanike vereproove – seni tundmatu variant nimega VB leiti 17 inimeselt. Neist 15 osutusid Hollandi elanikeks, mistõttu uurisid teadlased lisaks 6700 HIV-positiivselt hollandlaselt võetud proove. Nii avastati veel 92 kandjat.

Enne retroviirusevastase ravi alustamist oli VB variandiga nakatunute viiruskoormus 3,5-5,5 korda suurem kui juba teadaolevate HIVi variantidega nakatunutel. Lisaks oli CD-rakkude arvu langus (märk immuunsüsteemi kahjustusest) kaks korda kõrgem – ja seetõttu on ka AIDSi haigestumise risk suurem. Samuti suurenes nakatumise oht.

Pärast retroviirusevastase ravi algust taastus immuunsüsteem normaalseks ja tulevikuväljavaated ei olnud halvemad kui teiste HIVi variantidega nakatumise korral.

„Meie tulemused rõhutavad WHO soovituse olulisust, et HIV-nakkuse riskiga inimestel peaks olema juurdepääs regulaarsele testimisele varajaseks diagnoosimiseks, millele järgneb kohene ravi,” märgivad teadlased. „See vähendab aega, mille jooksul HIV võib kahjustada inimese immuunsüsteemi ja kahjustada tema tervist. Samuti tagab see HIVi võimalikult kiire tõrjumise, mis hoiab ära selle edasikandumise teistele inimestele.”

Edasine analüüs näitas, et uus variant ilmus ilmselt 1980ndate lõpus ja 1990ndate alguses Hollandis. 2000. aastatel levis see kiiremini kui teised HIVi variandid, kuid alates umbes 2010. aastast on selle levik pidurdunud.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid