Protoni peaaegu 60-aastane ajastu hakkab otsa saama – selle esimene start toimus juba 1965. aastal. Kokku on Proton raketid viimaste aastate jooksul kosmosesse startinud umbes 430 korda ja ebaõnnestunud startide arv on alla 10%.

Protonit on peetud Nõukogude ja hiljem Venemaa kosmonautika kõige usaldusväärsemaks tööhobuseks. See on suure kandevõimega rakett (peaaegu 24 tonni), mis tõttu Proton raketid osalesid kosmosejaamade Saljut-6 ja 7, Mir ja ISS loomisel, aga toimetasid orbiidile ka näiteks rohkelt välismaiseid satelliite.

Pärast 2010. ja 2013. aasta õnnetusi langes nõudlus Protoni teenete järele järsult, millele aitas kaasa tugevate konkurentide ilmumine – Space Xi kanderaketid Falcon-9 pakkusid näiteks paremat stardihinda (alla 30 miljoni dollari) olid korduvkasutavad ja töökindlamad.

Protoni asendajaks peaks saama Angara-5 rakett, mille abil loodab Venemaa taastada kaotatud positsioone kosmosetranspordi turul. Tõsi, selleks peavad Roskosmose spetsialistid järgmise kahe aasta jooksul alandama ühe raketi stardikulusid pea poole võrra, 100 miljonilt 57 miljonile dollarile.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid