Ameerika Ühendriikides siirdati esimest korda ajaloos inimesele kaks sea neeru korraga. Enne siirdamist korrigeeriti looma genoomi, eemaldades piirkonnad, mis põhjustavad inimese immuunsüsteemi tõrjuvat reaktsiooni. Sellest teatas American Journal of Transplantation.

Inimese immuunsus, mis tõrjub võõrorganeid, on pikka aega olnud üks transplantoloogia põhiprobleeme. Probleem suudeti lahendada eelmise kümnendi alguses – geneetikud õppisid eemaldama geene, mis vastutavad „sõbra või vaenlase” äratundmissüsteemi toimimise eest.

Esimesena õnnestus siirdada sea süda paavianile ja seejärel raskesti haigele inimesele. Nüüd õnnestus 57-aastasele ajusurmas mehele siirdada kaks sea neeru korraga.

Mees on koomas, kuid enne seda jõudis ta oma keha ja elundid teaduse heaks annetada. Teadlased said eksperimentaalseks operatsiooniks ka tema sugulaste nõusoleku.

Operatsioon ise läks korda ning mõlemad organid võeti organismi poolt omaks ja kõigest pool tundi pärast operatsiooni asusid uued neerud verd toksiinidest puhastama.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid