Elektroonilise tantsumuusika looja ja palju tähelepanu pälvinud kollektiivide Wateva ning Cartoon liige Hugo Martin Maasikas ehk Whogaux kinnitab, et kõrvaklappide valikul tuleb nende kvaliteedi puhul pidada silmas mitmeid erinevaid faktoreid.

„Esiteks on muidugi oluline nende ehituskvaliteet ehk kui pikk on seadme enda eluiga. Kui näiteks maksta kõrvaklappide eest 500 eurot, siis võiks eeldada, et klapid püsivad aastaid korras,” räägib muusikaprodutsent ja DJ. „Kui aga võtame tavalised klapid, mis pole just päris stuudios töötamiseks mõeldud, siis nende eluiga on tunduvalt lühem just sellepärast, et juhtme keerdumisel ja väänamisel ei pea need kaua vastu,” tõdeb Maasikas ning lisab, et temal endal pole ükski taoliste klappide paar pidanud vastu kauem kui aasta või pool.

Nii Wateva kui ka Cartooni jaoks muusikat luues peab Maasikas äärmiselt oluliseks ka kõrvaklappide helibalanssi, kuna kasutab muusika tegemiseks samu kõrvaklappe mida muusika kuulamiseks. „Olen väga harjunud oma klappide spetsiifilise helibalansiga, kuigi üldiselt otsivad muusikud just selliseid klappe, kus bass, vokaalid ja kõrged sagedusid oleksid enam-vähem just neutraalses balansis,” märgib ta.

„Kui aga klappide kasutaja pole ise muusik, tuleks ennekõike mõelda mugavusele ja sellele, kuidas saund kõrvadele pai teeb,” lisab Maasikas ning selgitab, et pole hea, kui klappide kõrged helid tunduvad liiga teravad, sest see väsitab kõrvad ära ja kahjustab lõpuks ka kõrvakuulmist. „Kahjuks on turul väga palju selliseid susisevaid klappe, mis on minu arust isegi ohtlikud, eriti kui liiga kaua ja valjult nendega kuulata.”

Testi oma kõrvaklappe spetsiaalse helifailiga

Tehnoloogiaeksperdi ja Huawei koolitusjuhi Jekaterina Mišina sõnul on paljudes elektroonikaseadmeid pakkuvates kauplustes kasutajatel enne klappide soetamist võimalus neid kohapeal erinevate heliklippide abil proovile panna ning erinevaid kõlasid testida, et siis nii kõrgemaid kui ka madalamaid sagedusi, aga ka bassi või mürasummutuse funktsiooni ise järele proovida.

„Näiteks FreeBuds 4 klappidega on just need kõrged helid mõnusalt pehmed ja see on minu jaoks väga oluline. Nii säästab kuulates kõrvu ja teeb neile pai,” kirjeldab produtsent ja DJ Whogaux.

Samamoodi saab igaüks kasvõi kodus panna proovile ka juba olemasolevaid kõrvaklappe ja katsetada, kuidas kõlavad neis erinevad testimiseks kokku seatud helid ning kas kvaliteet on endiselt hea või on klapid aja jooksul oma võimsust kaotanud. Selleks saab võtta testimiseks lahti YouTube’i heliklipi nimega „Huawei X Simona Burbaite: helikvaliteedi test sinu juhtmevabadele kõrvaklappidele”, kus tuntud leedu DJ-d Simona Burbaite ja Jack Krass lõid spetsiaalse klipi kõrvaklappide proovilepanekuks.

„Selles palas on palju dünaamikat ja iga heli edastatakse erinevalt – sagedusel 20 kuni 20 000 hertsini. Kuulda on nii pehmeid kui ka teravaid helisid, süntesaatoreid ja elektroonilisi nüansse,” toob Burbaite välja erinevaid külgi, mida klippi kuulates klappide puhul tähele panna. „Helifail sisaldab elemente ja katkeid nii disco, house’i kui ka elektroonika stiilidest, sest meie eesmärk oli tuua klipis esile nii uusi kui ka tuttavaid viise.”

Tehnoloogiaekspert Mišina paneb südamele, et kui kõikide helide kõla ei tundu klappides õige, tasub enne nende äraviskamist pöörata tähelepanu ka klappide puhastamisele ja hooldamisele ning proovida seejärel uuesti, kas tulemus muutub. „Kindlasti tasub kõrvaklappe regulaarselt hooldada, et hoida head helikvaliteeti ja vältida mustuse kogunemist klappidesse.”

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid