On teada, et loomad võivad koroonaviirusega nakatuda – seniste teadmiste järgi nahkhiirelt SARS-CoV-2 viirus inimese kallale jõudiski. Lisaks teame, et eriväljaõppega koer suudab ruttu ja tõhusalt SARS-CoV-2-ga nakatunud inimesi tuvastada. Nüüd siis teame veel, et koroonanakkus võib koeralt inimesele kanduda.

Nii kinnitab rahvusvaheline teadlasgrupp oma üllitises, mis ilmus teadusajakirjas Clinical Infectious Diseases.

Selgub, et juba 2018. aastal avastati Malaisias kopsupõletikuga haiglapatsiente, kes kandsid kehas lisaks koerte koroonaviirust.

Viirus sai nimeks CCoV-HuPn-2018 ja avastati juhuslikult kõikvõimalike koroonaviirusi tuvastava testi loomise käigus.

Uurijad katsetasid testi muuhulgas Malaisias kopsupõletiku-patsiendilt võetud ninaneelu-proovide abil. Selgus, et koroonaviirusega oli nakatunud kaheksa patsienti, neist neli just koerte omaga.

Enamik ninaneeluproovi andnud patsientidest oli maalapsed, kes pidevalt nii kodu- kui ka metsikult elavate loomadega kokku puutusid.

Kusjuures geenijärjestuse põhjal oli CCoV-HuPn-2018 lähedane paari eri alfa-koroonaviirusega – mis "sihivad" kasse ja sigu – ning varem polnud teadlased selle konkreetse variandi olemasolust teadlikud.

Koerte koroonaviirus pole muidugi sama asi kui inimeste oma. Koroonaviirused jagunevad üldse nelja gruppi: alfa, beeta, gamma ja delta.

Pandeemia tekitanud SARS-CoV-2 kuulub "beetade", teadlastele juba poole sajandi jooksul teada koerte koroonaviirused "alfade" sekka. Seni polnud teada ühtegi juhtumit, kus koroonanakkus kolib koeralt inimesele, ilmselt seetõttu, et koerte koroonaviirusi on suht vähe uuritud.

Praeguse info põhjal pole teada, kas ülalmainitud Malaisia patsiendid haigestusid kopsupõletikku just koerte koroonaviiruse nakkuse mõjul. Seitsmel neist leidus organismis ka teisi viirusi: adeno-, gripi- ja paragripi omi. Koroonaviirused üldiselt võivad külmetust ja kopsupõletikku tekitada küll.

Seni teadaoleva järgi võib eeldada, et koertelt inimestele "hüpanud" koroonaviirus jäi haruldaseks nähtuseks ega levinud seejärel eriti teistele inimestele edasi.

Küll on usutav, et mida rohkem koroonaviirusi uuritakse, seda ebatavalisematest nakkusjuhtudest me kuuleme. Forte on näiteks kajastanud, et arstid leidsid vastsündinu organismist tohutu hulga koroonaviirust.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid