Kui vaktsineeritud inimesed saavad endale digilugu.ee keskkonnas luua QR-koodi kujul tõendi ja seda vajadusel näiteks ürituse korraldajatele mobiili ekraanilt kuvada, siis kuidas käib täna selle tõendamine, et inimene on haiguse läbi põdenud? Uurisime seda terviseametilt.

Selgub, et võimalusi on vaid üks: väljaprintimine.

„COVID-19 läbipõdemist saab tõendada trükkides välja vastava saatekirja vastuse või epikriisi digilugu.ee portaalist," ütles Fortele terviseameti pressiesindaja. Tema vastusest ilmneb, et läbipõdemise tõestamiseks sobib ka positiivseks osutunud PCR analüüsi tulemus - see peab olema loomulikult vanem kui kaks nädalat, et inimene enam haige või nakkav poleks.

Pressiesindaja rõhutas, et positiivne antikehade test ei ole piisav läbipõdemise tõendamiseks - seda testimismeetodit Eesti riik ei tunnusta.

Juhul kui haigus põeti läbi teises riigis, siis selle tõendamiseks tuleb esitada ladina või slaavi tähestikus ning eesti, vene või inglise keeles ametlikult kinnitatud tõend või ravidokumendi väljavõte.

Igal juhul peavad esitatud dokumendil olema järgmised andmed:

  • isikuandmed;
  • analüüsimise metoodika;
  • selle tulemus;
  • testi tegemise koht ja aeg;
  • testi tegija nimi jm andmed.

Vaktsineeritust saab niisiis tõendada QR-koodi abil või ka digilugu.ee portaalist väljatrükitud immuniseerimispassiga või ka paberkandjal immuniseerimispassiga, mille väljastab vaktsineerimist läbiviiv tervishoiutöötaja.

Kõikide Euroopa Liidu riikide poolt võetakse juunis kasutusele ühtsele standardile vastav digitõend, mis näitab, kas inimene on koroonaviiruse vastu täielikult vaktsineeritud, kas inimene on viimase 180 päeva jooksul põdenud läbi koroonaviiruse või kas ta on viimase kahe nädala jooksul andnud negatiivse koroonatesti.

Kõnealune digitõend peab olema kontrollijatele loetav ruutkoodi ehk QR-koodi abil. Eestis on tänaseks valmis tehtud eeltoodutest esimene: vaktsineerituse tõendamine – kaks ülejäänut on veel niisiis kas paberil või muude lahenduse abil ettenäidatavad.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid