Plaani kohaselt jäävad alles 2G, 4G ja muidugi 5G võrk, ent vahelt kaotatakse ära just 3G ja seda 2023. aasta lõpuks.

Mobiilse interneti kasutamises on Telia 3G võrgu osakaal täna ca 1% kandis, kõnemahtude arvestuses käib läbi 3G võrgu vähem kui kolmandik kõnedest.

Telia Eesti tehnoloogiajuhi Andre Visse sõnul on vaja ressurssi vabastada selleks, et uutele tehnoloogiatele ruumi teha.

„Näeme oma klientide eelistuste pealt, et üha vähem kasutatakse ainult 3G-d toetavaid telefone, mis omakorda vähendab pidevalt kõne- ja andmeside liiklust meie 3G võrgus. Näiteks mobiilse kõneside kogumahust moodustavad Telia võrgus juba enam kui poole 4G ehk VoLTE kõned, samuti on VoLTE toega telefonide hulk meie võrgus üle 50%. Kõigile lisaks oleme täna Eestis avanud juba ligemale poolsada 5G tugijaama ning 5G tehnoloogiat kasutavad juba tuhanded meie kliendid. Seega on kahe ja poole aasta pärast paras aeg 3G tehnoloogia väärikalt pensionile saata," ütles Visse.

Ta kinnitas, et enamikku nendest sammudest, mis puudutavad 3G võrgu sulgemise ettevalmistusi, suurem osa klientidest ei tunneta. Peale 3G võrgu sulgemist jääb nendel klientidel, kes sinnamaani on kasutanud 3G tehnoloogiat, mobiilside teenus toimima, seda siis juba 4G või 2G võrgus.

Mis on 3G?

Juba enne sajandivahetust hakkasid levima jutud uuest ja revolutsioonilisest mobiilsidetehnoloogiast nimega UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) ehk 3G, mis võimaldas nii kõnesidet kui ka kiiret andmesidet, mis küündis tollal uskumatuna tundunud 2 Mbit/s kiiruseni.

2003. aasta sügiseks oli EMT-l valminud Eestis 3G testvõrk ja ettevõtte Tallinnas Peterburi teel asuvas tehnokeskuses tehti esimene mobiilikõne 3G võrgus.

3G mobiilsidevõrk võimaldas algusaegadel kasutada kõnesidet või andmesidet (esialgu mitte samaaegselt) kiirusega 384 kbit/s. Praegu tundub see kiirus väga tagasihoidlik, aga arengud selles tehnoloogias olid tormilised, seda just andmeside kiiruste osas. 2007. aasta lõpuks olid 3G võrgus juba võimalikud andmeedastuskiirused kuni 7,2 Mbit/s ning paar aastat hiljem juba kuni 21,6 Mbit/s. Järgnevatel aastatel see kiirus veel kahekordistus.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid