Rakendus on avatud lähtekoodiga riskihindamise tööriist, mis võrdleb otseselt sadu viiruste, peremeesorganismide ja keskkonnaga seotud riskitegureid, et tuvastada viiruseid, millel on kõige suurim oht levida loomadelt inimestele ja millel on seejuures pandeemiline potentsiaal, kirjutab Forbes.

SpillOver loob kõigist uutest avastatud viirustest "krediidilaadse" skoori, hinnates kokku 32 riskitegurit. Inimeste tervisele suurimat võimalikku ohtu kujutavad viirused lähevad selles jälgimisnimekirja esikohale ning need võetakse erilise jälgimise alla, et vajadusel operatiivselt sekkuda.

"SARS-CoV-2 on vaid üks näide tuhandetest viirustest, mis võivad levida loomadelt inimestele," ütles üks SpillOveri väljatöötamist juhtinud teadlastest Zoë Grange. "Enne uue hävitava pandeemia juhtumist peame mitte ainult tuvastama, vaid ka järjestama viiruseid, millel suurim oht üle kanduda."

Praeguseks on rakendus reastanud 887 elusloodusest pärinevat viirust, kasutades mitmesugustest allikatest kogutud andmeid, sealhulgas USAID Emerging Pandemic Threats PREDICT projekti käigus avastatud viirusi.

SARS CoV-2 on praegu teisel kohal - Lassa ja Ebola viiruste vahel. TOP20 hulka kuulub ka uus koroonaviirus ajutise nimega PREDICT_CoV-35.