Väikeste telefonide eduka müümisega on hädas isegi kõikvõimas Apple, mis lubab iPhone 12 mini tootmismahtusid tänavuse aasta esimeses pooles tublisti vähendada – vähemalt 70% võrra.

Arvestades, et mullune aasta oli iPhone'i-müügis väga edukas, tuleb 12 mini väheses menus süüdistada ilmselt pigem teisi olulisi tegureid. Neid võib välja tuua vähemalt kolm.

Esiteks muidugi hind. Tüüpiline iPhone on kallis, ka 12 mini hind algab Eesti edasimüüjate käest ligi 700 eurost. Selle raha eest tahab ostja ilmselt juba suuremat ekraani, millelt ühismeediat digiõgida, livestream'e korraldada ja muud moekat korda saata.

Teiseks võis Apple mullu eri iPhone'i-mudelite väljastamisega liiale minna. Alates 2013. aastast on saabunud kaks mudelit aastas, alates 2017. aastast kolm, mullu koguni viis.

Kolmandaks – mis ilmselt tähtsaim – ilmus üks väike iPhone (teise põlvkonna SE) juba kevadel ehk ligi seitse kuud enne iPhone 12 mini.

SE (2020) nime kandev telefon on nii veidi pisemagi ekraaniga kui 12 mini (4,7 tolli vs 5,42 tolli) kui ka oluliselt odavam, Eesti edasimüüjad pakuvad seda alates ca 390 eurost. Ja kaubaks läks see ülihästi, turgu seirava Omdia andmetel mullu 24,2 miljonit eksemplari.

Nii et ilmselt Apple n-ö tulistas endale ise jalga, kui nii lühikese vahega kaks väikese ekraaniga telefoni turule tõi.

Kuigi tõtt-öelda pole ka 12 mini müüginumbrid viletsad midagi, mullu läks seda kaubaks 14,5 miljonit eksemplari, millega see ikkagi aasta kümne müüduima telefonimudeli hulka mahtus. Viimasele kohale, aga ikkagi!

Viimast arvestades võib tootmismahtude vähendamise põhjustele lisada ka neljanda. Kuna mullu üleüldiseks kujunenud moodsa tehnoloogia tootmiseks vajalike komponentide puudus naksas tagumikust Apple'itki, siis äkki suunab õunafirma oma varud lihtsalt "tähtsamate" mudelite poole ja laseb 12 minil kiratseda.

Selle kinnituseks võib olla tõik, et Apple on kuulutanud tänavuse aasta esimeses pooles nagunii iPhone'i-tootmismahtude vähendamisest 20% ulatuses.