Endeemia ehk paigustaud on mingi haiguse pidev, kuid samas mitte massiline esinemine mingis inimrühmas või geograafilises piirkonnas. Endeemseteks viirusteks on näiteks Euroopas ja Põhja-Ameerikas rinoviirused ja gripiviirus, Aasias, Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas aga dengue ja chikungunya viirused.

Tartu Ülikooli veebileht „Tõenduspõhine info COVID-19 kohta" vahendab ajakirja Nature poolt läbi viidud küsitluse tulemusi, kus uuriti enam kui sajalt tunnustatud koroonaviiruse uurijalt, immunoloogidelt, nakkushaiguste spetsialistidelt ja viroloogidelt 23 riigist, kas nende meelest on võimalik SARS-CoV-2 maailmast kõrvaldada.

Ligi 90% vastanutest arvas, et see koroonaviirus muutub endeemseks, jäädes veel aastaiks ringlema.

See areng ei pruugi aga tähendada senises mastaabis haigestumisi ja piiranguid. Tulevik sõltub suuresti sellest, milline saab olema inimeste nakatumis- või vaktsineerimisjärgne immuunstaatus ja kuidas viirus ise areneb.

Nii on ka gripiviiruse levik endeemiline, kuid iga-aastased vaktsineerimised ja ka nakatumisjärgne omandatud immuunsus tagavad selle, et ühiskond talub hooajalisi haiguspuhanguid ilma oluliste piiranguteta.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid