Teadlased analüüsisid 2020. aasta veebruarist aprillini Itaalias Trieste ülikoolihaiglas COVID-19 tõttu surnud 41 patsiendi elundeid - kopsu-, südame-, maksa- ja neeruproove. Nende leiud näitasid enamikul juhtudel vaid ulatuslikke kopsukahjustusi, kusjuures kopsude struktuur oli põhjalikult rikutud ja hingamisteede koed muundumist fibrootiliseks materjaliks, kirjutab Medical Xpress viitega väljaandele The Lancet's eBioMedicine.

Peaaegu 90% patsientidest ilmnes aga kaks täiendavat omadust, mis olid COVID-19 puhul üsna unikaalsed võrreldes teiste kopsupõletike vormidega.

Esiteks näitasid patsiendid kopsude arterite ja veenide ulatuslikku sisemist verehüübimist ehk tromboosi. Teiseks olid mitmed kopsurakud ebanormaalselt suured ja paljude tuumadega, mis tulenesid erinevate rakkude sulandumisest üksikuteks suurteks rakkudeks.

See sulandunud rakkude moodustumine (süntsüütia) on tingitud viiruse ogavalgust, mida viirus rakku sisenemiseks kasutab. Kui valk on COVID-19 viirusega nakatunud rakkude pinnal, stimuleerib see nende sulandumist teiste normaalsete kopsurakkudega, mis võib põhjustada põletikku ja tromboosi.

Lisaks näitasid uuringud viirusgenoomi pikaajalist püsimist hingamisteede rakkudes ja veresooni vooderdavates rakkudes koos nakatunud rakusüntsüütiatega. Nende nakatunud rakkude olemasolu võib põhjustada kopsudes täheldatud suuri struktuurimuutusi, mis võivad püsida mitu nädalat või kuud ja mis võivad lõpuks seletada „pikka COVID-it".

Professor Mauro Giacca Londoni King's College'i Briti Südamefondi keskusest ütles:

"Need leiud on väga põnevad. Tulemused näitavad, et COVID-19 ei ole lihtsalt viirusnakkusega rakkude surmast põhjustatud haigus, vaid tõenäoliselt ka pikka aega kopsudes püsivatest ebanormaalsetest rakkudest," ütles professor Mauro Giacca King's College'ist.