Tulemused pakuvad võimalikke uusi viise koroonaviirusega nakatumise vältimiseks ja aitavad mõista, miks SARS-CoV-2 on nakkavam kui teised sarnased viirused.

Tartu Ülikooli nanomeditsiini professor Tambet Teesalu ja tema meeskonnaliikmed, vähibioloogia vanemteadur Lorena Simón-Gracia ja doktorant Allan Tobi, kuuluvad rahvusvahelistes töörühmades tehtud uuringute kaasautorite hulka.

Prof Teesalu on varem välja töötanud nn kullerpeptiidide süsteemi sihtmärgistatud vähiraviks ja osalenud nende peptiidide kliinilises arendustöös. Praegused uuringud viitavad, et haigust COVID-19 põhjustav koroonaviirus kasutab rakkudesse sisenemiseks ja levimiseks sarnaseid peptiide ehk lühikesi valgufragmente.

„SARS-CoV-2 kasutab peremeesrakkudesse sisenemiseks ogavalku. Nüüd teame, et lisaks ACE-2 retseptorile seondub ogavalk peremeesrakul ka teise retseptori neuropiliiniga. Seondumine toimub ogavalgu peptiidi vahendusel, mis sarnaneb meie avastatud CendR kullerpeptiididega, mida kasutatakse vähiravimite kasvajalistesse kudedesse suunamiseks,“ kommenteeris Teesalu.

Uuringud näitasid, et takistades viiruse kinnitumist rakkudele CendR-peptiidide abil saab vähendada nakatumist.

„See avastus avab uue tee koroonaviiruse vastaste strateegiate väljatöötamiseks. Huvitaval kombel esineb CendR-järjestus ka teiste patogeensete viiruste nagu Ebola ja HIV-1 pinnal. Sellel tööl võib olla kaugeleulatuv mõju viirusevastaste ühendite väljatöötamisele suunatud ravimiarendusele,“ ütles prof Teesalu.

Tutvu ajakirjas Science ilmunud artiklitega: „