Kaldoja eraannetuse tulemusel saavad oma tööd jätkata Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professori Krista Fischeri ja bioinformaatika professori Jaak Vilo uurimisrühm, kes on alates koroonakriisi puhkemisest tegelenud andmete korje ja analüüsiga. Paraku otsustas Eesti Teadusagentuur juuli, et nende töö ei vääri rahastust.

Fischeri uurimisrühm jätkab nüüd raamistiku loomist COVID-19 leviku modelleerimiseks ja sekkumismeetmete mõju hindamiseks Eestis ning Vilo uurimisrühm arendab edasi koroona.ut.ee veebilehte ja andmeanalüüsi, et viiruse levikut hinnata ning meetmete mõju prognoosida.

Väino Kaldoja sõnul elame lootuses, et praegune olukord laheneb ja teadlased leiavad koroonaviiruse vastu sobivad vahendid.

„Laiemas plaanis pole oluline, milline viirus või ülemaailmne probleem inimesi tabab. Tähtis on, et tehtaks teadusuuringuid, mis aitaksid mõista inimeste käitumise muutusi ning otsustada, kuidas sedalaadi nähtustega toimetada ja milliseid otsuseid millises järjekorras vastu võtta," rääkis Kaldoja. „Pandeemia alguses otsustasime abikaasa Reedaga, et toetame materiaalselt teadlasi, kes suudavad neid protsesse kirjeldada ja järeldusi teha. Töökaaslastega koos panustasime koroona vastu võitlemisse kiirabiautoga. Eesti rahvas on olukorra tõsidusest aru saanud, juhid on teinud õigeid otsuseid, teadlased annavad oma panuse ja saamegi jälle julgemalt tulevikule vastu minna."

Tartu Ülikooli rektori Toomas Asseri sõnul on ülikool Väino Kaldojale väga tänulik, et ta on isiklikult teinud annetuse oluliste uurimisrühmade toetuseks.

„Eraannetused on Eesti teaduses veel harv nähtus, aga rõõmustav on see, et õlg pandi alla keerulisel ajal, kui riigil ja ühiskonnal on vaja teaduspõhiseid lahendusi koroonakriisiga toimetulekuks," ütles Asser.

Väino Kaldoja on täna muu hulgas Eesti Energia nõukogu esimees ja jätkuvalt Silberauto juhatuses ning aktsionär Keila-Joa Sadamas ja isejuhtivaid autosid arendavas ettevõttes AuVe, kuhu siirdub peagi tööle ka poliitikast lahkuv Taavi Rõivas. Kaldoja ja Rõivas annetasid eriolukorra ajal koos 10 000 kummikinnast Kuressaare haiglale. Kaldoja eestvedamisel toimus ka Tallinna Tehnikaülikoolis isejuhtiva bussi Iseauto arendus.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid