Kõigepealt peab muidugi arvestama, et ligi 50eurost ruuterit Hiinast tellides lisandub hinnale tollimaks. See 43 eurot maksnud seade sai juurde tollimaksu 9,39 eurot (maksu aluseks oli 46,93 eurot - tolli jaoks "statistiline väärtus"). Seega kokkuvõttes läks kõik kokku veidi üle 50 euro maksma ja tuli kohale kolme kuuga (ikkagi koroona-aeg), kirjutab AM.ee.

Ruuter tuleb kohale õhukese pakikesena ning karbis on lisaks kaasas kaablid, USA toiteplokk ja Euroopa üleminekuadapter. Kõik juhendid on muidugi paraku hiina keeles.

Kuid juhendis olev QR-kood juhatab mobiiliäpi "International versioni" allalaadimise lehele. See ongi paras koht, kust alustada.

Allalaaditud äpp on õnneks suures osas ingliskeelne, kuigi hieroglüüfe viskab ka sekka ja järgmine ülesanne on Xiaomi Mi kontoga sisselogimine. Kui seda pole, tuleb see luua.

See päris kohe ei õnnestu, sest ei tule kinnituskoodi SMS-ina, järgmine tõrge tabab aga juba WiFi ruuteri ülesleidmisel võrgust. Ruuterit kohe ei leita.

Redmi võrguseadmel on neli LAN-pesa - üks tuleb ühendada sissetuleva võrguühenduse külge, ülejäänud kolm on kaabliga seadmete jaoks. Kõik on gigabitise kiirusega.

WiFi töötab nii 2,4 GHz kui ka 5 GHz sagedusalas. Mõlemat võrku saab eraldi seadistada. Kuus antenni oskavad Beamforming'ut ning levi kontrollides tundub, et 5 GHz katab ühe keskmise maja 10-15 meetri raadiuses, 2,4 GHz võrk aga ulatub ka õue umbes 25-30 meetri kaugusele läbi kiviseinte.

Mi WiFi äpp on mugav ruuteri üldiseks seadistamiseks, seal on näha ka kõik külge ühendatud seadmed, mida saad siis mobiilist ükskõik kus asudes blokeerida või lubada. Iga seadme jaoks saab ka teate panna, et tuleks mobiilile märguanne, kui seade võrku satub. Samuti saab blokeerida whitelist'i või blacklist'iga veebiaadresse, kuhu seade saab või ei saa minna.

Selle kaudu on hea koduseid seadmeid kontrollida ja näiteks lastel blokeerida kõik sotsiaalmeedialingid õppimise ajaks või anda internet tagasi, kui kooliasjad on tehtud.

Ruuteril on sisseehitatud tulemüür, millel äpis on üsna elementaarsed seaded, aga ruuterit saab juhtida ka PC-le või Mac'ile installitava tarkvaraga või vanamoodi ruuteri IP-aadressilt veebiliidese kaudu.

IP-aadressilt avanevad veebilehed ongi muidugi kõige mugavam ja põhjalikum viis oma ruuteri seadistamiseks, kuid seda saab teha vaid sisevõrgust (kui just VPN-i ei kasuta, mille tugi on ruuteril samuti olemas).

Ainuke asi, et veebilehel on kõik hiinakeelne. Aitab muidugi Google Translate, mis üsna arusaadavalt menüüpunktid ära tõlgib (parem hiireklõps veebilehel ja menüüst "Translate" / "Tõlgi"):

ekraanitõmmis

Kohe alguses on hea ära teha ka WiFi optimiseerimine: selle käigus uuritakse eetrit ja leitakse kõige vabamad kanalid, kus on ühendus kõige häirevabam ehk kiirem.

Seadetes on olemas võimalused pordisuunamisteks ja IP aadressi järgi DMZ-ks ehk "demilitariseeritud tsooniks", kus asuvad seadmed on välismaailmale nähtavad, kuid ei kompromiteeri sisevõrgu seadmeid.

VPN-serveri tugi on küll olemas, kuigi see tähendab pigem, et ruuter võib haakida end mõne välise VPN-serveri, näiteks töökoha VPNi külge. Kui julgust jätkub, saab ka eelseadistatud Xiaomi enda Xiaomi Service Go VPNi külge haakida, aga kas on mõtet suure Hiina (tule)müüri taha oma VPN-iga ühenduda?

Ühenduskiirust saab ka testida.

Ruuter toetab kokku 128 võrku ühendatud seadme teenindamist, seega saab selle ruuteri probleemideta oma targa kodu andureid juhtima panna. 128 andurit ja lisaseadet niipea ehk veel vähemalt arvuliselt täis ei tule.

Toetatud on IEEE 802.11a / b / g / n / ac standardid. Kiiruseks kuni 2033 Mbit/s. Kui muidugi võrku ühendatud seadmed neid kiirusi toetavad.

Kui võrgus on vanemaid seadmeid, näiteks 2,4 GHz võrgus töötav printer, siis pole probleemi ka 5 GHz võrku ühendatud sülearvutilt printerisse väljaprindi saatmisega, need erinevad võrgud kommunikeerivad läbi ruuteri. Sama on ka anduritega, mis 5 GHz sagedusalal ei tööta, vaid vajavad parema leviga 2,4 GHz võrku.

WiFi Analyzer'i äpiga mobiilist vaadates on näha, et 2,4 GHz sagedusalal on ruuter valinud vaba 2. kanali (hõivatud on 1. kanal paari teise ruuteriga), 5 GHz sagedusalal aga istub uhkes üksinduses 149. kanalil ja kõik teised kanalid eetris on vabad.

5 GHz on üldse veidi puhtama eetriga, kuna levi on väiksem ja uusi seadmeid, mis seda kasutavad, vähem.

Kui kasutad Xiaomi targa kodu lahendust, siis see ruuter peaks olema ühilduv Xiaomi / Aqara targa kodu keskusega nii, et kõik andurid võrgus tuntakse hoobilt ära ja neid ei pea ükshaaval seadistama hakkama.

Mõnikord on teiste ruuteritega probleeme, et andurid, lülitid, targad pirnid või nutikodumasinad "unustavad" võrguseaded ära, vähemalt teoorias ei tohiks selle Redmi ruuteriga seda juhtuda.

Tootja foto

On siis ruuterist abi?

Võrreldes Telia standardse (Inteno) ruuteriga on Redmi AC2100 parem tõesti üsna mitmes osas. Esiteks, sellega saab ühendada palju rohkem seadmeid 2,4 GHz ja 5 GHz võrku. Teiseks - leviala on oluliselt parem just 2,4 GHz sagedusalal. Seal, kus Telia ruuter enam WiFit ei levita, on Redmi ruuteril lausa kolm pulka viiest (levi).

Ja kolmandaks - oluline pluss on ka mobiiliäpp, millega saad ruuterit isegi kaugel kodust eemal juhtida, näiteks koduseid seadmeid internetti lubades või blokeerides.

Tulemüür on ka abiks, seda saab ise seadistada nii kodus brauseri või isegi mobiiliäpi teel, kui viitsid blokeeritavaid URL-e mobiiliekraanilt sisestada.

Mobiiliäpp on õnneks ka ingliskeelne, ehkki ruuteri suur puudus on veebiliidese hiinakeelsus. Kuigi ka sellega harjub pikapeale Google´i tõlke teel - aja jooksul kuluvad menüüd ja nende asukohad pähe.

PLUSSID

+ kiire 2,4 ja 5 Ghz ruuter kuni 2033 Mbit/s ja gigabitise LAN-iga
+ ingliskeelne mobiiliäpp ja ligipääsu juhtimine sellega ka kodust eemal
+ hea levi, kuus beamforming'u toega antenni

MIINUSED

– hiinakeelne veebiliides
–pole eraldi Parental Control'it ehk laste seadmete juhtimist eelseadistustega
– pole ingliskeelset kasutusjuhendit

TEHNILISED ANDMED

Gigabitine ruuter Xiaomi Redmi AC2100

Hind: 43 eurot (+9,4 eurot tollimaksu) Gearbestis

 • Pordid: 1x gigabitine WAN, 3x gigabitine LAN
 • Protsessor: nelja paralleelarvutusega kahetuumaline MT7621A, 880 MHz
 • Antennid: 6x 5 dBi, kuue kanaliga signaalivõimendiga
 • Sagedusalad: 2,4 GHz / 5 GHz dual-band, ühenduskiirus kuni 2033 Mbit/s, beaforming-signaalivõimendus
 • Mälu: 128 MB, toetab kuni 128 seadme üheaegset ühendamist
 • Veakorrektsioon: intelligentne veaparandus nõrga signaali korral
 • Seadmete juhtimine: võimalus seadmete kaupa luua URL-filtreid ja tulemüüre
 • WiFi: 2,4 GHz kanalid 1-13; 5 GHz kanalid 36, 40, 44, 48, 149, 153, 157, 161, 165
 • Protokollid: IEEE 802.11a / b / g / n / ac, IEEE 802.3 / 3u / 3ab
 • WiFi krüpteering: WPA-PSK / WPA2-PSK SSID peitmine
 • Seadistamine: veebiliides, äpp (Android, iOS, PC, Mac)
 • Töökeskkond: 0–40 kraadi, 10–90protsendise õhuniiskusega