Päikese aktiivsuse tsüklid avastas šveitslane Rudolf Wolf 1843. aastal. Ta tegi kindlaks, et tsüklite pikkus on umbes 11 aastat ja tegi kindlaks Päikese aktiivsuse tsüklid kuni 1749. aastani. Alanud tsükkel on ekspertide meelest järjekorras 25-s.

Päikese aktiivsus avaldub suure hulga plekkide - võimsate magnetväljadega piirkondade - kujul ning röntgenikiirguse ja plasma heitmetena Päikese kroonis. Teadlased on märganud, et iga uue tsükli alguses ilmuvad laigud Päikese poolustele lähemale ja liiguvad lõpuks ekvaatorile.

Nagu konveierlint, kannavad mitu aastat suured plasmavood väiksemaid magnetvälju ekvaatorilt pooluste suunas, tekitades Päikese suurema magnetvälja. Poolustel läheb plasma Päikese sisemusse, kus see liigub uuesti ekvaatorile. Iga selline ring võtab aega umbes 11 aastat. See on Päikese tsükli füüsiline alus.

Astronoomide vaatluste kohaselt hakkas päikese aktiivsus alates 2018. aastast langema. 2019. aasta veebruaris oli lühilaine kiirguse tase juba nii madal, et maapealsed instrumendid seda enam ei tuvastanud. Teadlaste arvutused näitasid, et miinimum langes 2019. aasta detsembrile ja nüüd on kasv juba alanud.

Mida kujutab endast Päikese aktiivsuse tsükkel ja kuidas mõjutab see meie elu planeedil Maa?

Sellele küsimusele vastamiseks tuleb alustada sellest, mis on Päike.

Edasi lugemiseks:
1.99 Üksikartikkel ühe kliki mobiilimaksega