Esimeses taotlusvoorus toetas KIK 232 elektrisõiduki ostu. Praeguseks on KIKile esitatud maksetaotlusi 56 elektrisõiduki ostu toetamiseks – teisisõnu vaid umbes iga neljas toetuse saanu on tehingu lõpule viinud.

Enamiku projektide elluviimise periood kestab selle aasta lõpuni. Kolm toetuse saajat otsustasid elektrisõiduki ostust loobuda.

“Toetusest on loobunud üks ettevõte ja kaks eraisikut,” andis KIKi vastutav projektikoordinaator Aive Haavel I vooru senisest käekäigust ülevaate. Loobujate arvelt vabanenud toetussumma liidetakse II vooru eelarvele.

Täpsemad II vooru tingimused avaldatakse vahetult enne taotlusvooru väljakuulutamist, mis juhtub ilmselt oktoobri II pooles. Keskkonnaministeerium ütles oma pressiteates aga, et need, kes said I voorust toetust, ei saa seda uues voorus enam küsida.

Kõige popim ikka Nissan Leaf

Toetuse väljamaksmiseks on esitatud ostudokumendid kuraditosina Nissan LEAFi, 12 Volkswagen e-up!-i, 10 Renault ZOE, 9 Škoda Citigo, 5 Hyundai KONA, 3 Tesla Model 3 ning 1 Audi e-troni, MINI Cooperi, Volkswagen e-Golfi ja Kia e-NIRO kohta.

Seda, kus elektriautod täpsemalt vurama hakkavad, KIKi esindaja öelda ei oska: “Piirkondlikku ülevaadet KIKil ei ole, kuna taotluse esitamisel ei nõua me auto kasutamise piirkonna märkimist. Eesmärk on sõita nelja aasta jooksul toetuse väljamaksmisest vähemalt 80 000 kilomeetrit ja sellest vähemalt 80% Eestis.”

GPS seadmed on vaid kolmel autol

KIKilt toetuse saanutel oli valida, kas lasta autole paigaldada eraldi GPS seade, mis edastab andmed distantsi ja sõidupiirkonna kohta, või käia füüsiliselt aru andmas tingimuste täitmise kohta. Seireseadmed on valinud vaid mõni üksik toetuse saaja:

“Seni on seireseadmed paigaldatud kolmele sõidukile. Kõigil teistel toetuse saajail on kohustus teatada sõiduki läbisõidu andmetest järgmise aasta alguses. Võime kutsuda ka toetuse saajaid valimipõhiselt oma sõidukit ette näitama, et veenduda esitatud andmete õigsuses,” selgitas Aive Haavel.

Hea uudis: taotlusvorm lihtsustub!

Sügisese e-autode ostutoetuse vooru eelarve on 400 000 eurot, millele lisanduvad esimesest taotlusvoorust kasutamata jäänud vahendid. Eelarve sisaldab sarnaselt esimesega ka KIKi halduskulu ja seireseadmete kulu – soovijatele paigaldatakse need ju tasuta.

Tingimused uues taotlusvoorus saavad olema sarnased I voorule: “Täpsemad taotlemise tingimused avaldame enne taotlusvooru avamist. Kindlasti teeme taotlusvormi lihtsamaks,” lisas Aive Haavel.

“Sarnaselt esimese vooruga alustame taotluste hindamist kohe pärast nende laekumist. Hindamisele kuluv aeg sõltub sellest, kui korrektselt on taotlusvorm esitatud – kas kõik väljad on täidetud, kas info on piisav ja arusaadav ning kas kõik vajalikud lisad on korrektselt esitatud,” lubas ta, et pikalt vastuse andmisega ei venitata.

“Esimeses taotlusvoorus saime esimesed rahastusotsused teha kolme nädala jooksul, loodetavasti esitavad taotlejad ka sel korral oma taotlused sama hoolikalt.”

Millal toetusega soetatud sõidukid Eesti teedele jõuavad, sõltub paljuski automüüjatest. Toetuse tingimuste alusel saab uusi sõidukeid Maanteeameti registris arvele võtta kohe pärast rahastusotsuse saamist.

“Kui kõik läheb plaanipäraselt, võiks esimesed toetuse abil soetatud sõidukid teedele jõuda juba aasta lõpuks,” oli vastutav projektikoordinaator optimistlik.

Kust leiab nimekirja toetatavatest sõidukitest?

Ühtset nimekirja toetust saavatest elektrisõidukitest ei ole. KIKi kodulehel on olemas viide Autode Müügi- ja Teenindusettevõtete Eesti Liidu kodulehele, kus on 2020. aasta augusti seisuga koostatud nimekiri. Taotluste kontrollimisel ei lähtu KIK sellest nimekirjast, vaid määruses loetletud nõuetest.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena