Nimelt on Tele2 Eesti kantud „5G Clean Networks" nimekirja, kus peaksid olema riigid ja ettevõtted, mis teevad jõupingutusi, et kaitsta oma kriitilise tähtsusega telekommunikatsiooni, pilveteenuseid, andmeanalüütilisi rakendusi, mobiilirakendusi, asjade internetti ja 5G-tehnoloogiaid „pahatahtlikest tegijatest, tuginedes ainult usaldusväärsetele müüjatele, keda pole allutanud ebaõiglase või kohtuvälise kontrolli alla autoritaarsed valitsused, näiteks Hiina Kommunistlik Partei."

USA strateegia näeb ette, et Hiina tehnoloogiaettevõtted poleks ühendatud USA telekommunikatsioonivõrkudega, nende äpid tuleb eemaldada USAA äpipoodidest, Hiina nutitelefonide tootjatel keelatakse oma toodetesse eelinstalleerida või muuta allalaaditavaks USA populaarseid rakendusi, USA andmeid ei tohi enam hoida Hiina pilveteenustes ning USAd üleilmse internetivõrguga ühendavatele merekaablitele peatatakse Hiina ettevõtete ligipääs.

Valge Maja propagandaüllitises saab sõna niisiis ka Tele2 Eesti tegevjuht Christopher Alan Robbins, kes kinnitab, et „Tele2 Eesti toetab avatud, vabaturul toimuvat ülemaailmset konkurentsi, tunnustades samal ajal, et valitsused peavad kaitsma oma kodanike isiklikke ja ametialaseid andmeid.

„Tele2 on võtnud endale kohustuse anda oma osa. Seetõttu oleme uhked, et oleme 5G Clean Pathi partnerfirma ja tagame, et meie telekommunikatsioonivõrk on vaba ja jääb vabaks igasugusest riist- või tarkvarast, mida Eesti valitsus peab riigi ja inimeste turvalisust ohustavaks," rääkis Robbins.

Kui vaadata USA valitsuse teadaande illustratsioone, siis on selles esindatud ka Telia ja Elisa logod.

Riigikogu liige Valdo Randpere kirjutas üleeile Fortes avaldatud arvamusloos, et 5G debatt on meid viimas kahe poliitiliselt ja geograafiliselt jaotatud 5G võrguni, mis ei pruugi olla koostalitlusvõimelised, mastaabisääst võib olla väiksem ja tehingukulud kõrgemad.

"Eestisugune väikeriik on selles debatis sattunud alasi ja haamri vahele. Valu teeb nii üks kui teine, küsimus on, kumb valu suurem ja pikaajalisem on," kirjutas Randpere.

USA riigisekretär Mike Pompeo kuulutas kolmapäeval välja riigi jõulised seisukohad Hiina tehnoloogiaettevõtete allasurumiseks.

Kõik need meetmed ületavad kaugelt president Donald Trumpi senist taktikat näiteks tehnoloogiatootja Huawei ja videoäpi TikToki suhtes.

Pompeo kordas ka üle, et sellised rakendused nagu TikTok ja WeChat ohuks Ameerika kodanike isikuandmetele, kuna Hiina kommunistlik partei võib neid ära kasutada. Nüüd võib sanktsioonide ring laieneda ka sellistele Hiina gigantidele nagu Alibaba, Baidu ja Tencent, kes tegutsevad ka USA-s.

Trump on lubanud TikToki Ameerikas 15. septembriks keelustada, kui tema USA äri ei müüda Ameerika ettevõttele. Microsoft peab praegu läbirääkimisi selle ostmiseks.

Hiina tehnoloogiaettevõttele ByteDance kuuluv TikTok on öelnud, et tema USA kasutajate andmeid hoitakse väljaspool Hiinat ja need on kaitstud.