Salon International de l’automobile fondi juhatus võttis vastu otsuse lõpetada Genfi autonäituse korraldamine – ametlikult anti teada küll vaid 2021. aasta GIMSi mittekorraldamisest, aga pressiteates öeldakse ka, et SIAM-il on soov müüa õigused Palexpole.

Teisipäeva, 30. juuni pärastlõunal, meie aja järgi kell 15:30, toimub Palexpo konverentsikeskuses infoüritus, kus selgub maailma ühe vanema ja hinnatuma autonäituse edasine saatus. Tõenäoliselt omandab Palexpo õigused edaspidi GIMS-i läbi viia.

Eksponendid tahavad vaheaastat

GIMS on Šveitsi suurim rahvusvaheline sündmus, mis meelitab üle maailma kohale sadu tuhandeid külastajaid. Sel aastal jäi näitus ära kuna Šveitsi valitsus keelustas koroonakriisis kõik üle 500 inimesega üritused.

Korraldajatele, külalistele ja eksponentidele tuli see külma duššina, sest otsus tehti vaid paar päeva enne GIMS uste avanemist ajakirjanikele. Eksponendid kaotasid kümneid tuhandeid, lennukid lendasid tühjalt ning ridamisi oodatud autouudiseid ilmus edaspidi hektiliselt netiesitluste või ka pressiteadete vahendusel.

Genfi valitsus pakkus GIMSi korraldanud fondile laenu, kuid sellest keelduti, sest kahjusid, mida kanda tuleb, ei ole sellega võimalik katta, lisaks satub organisatsioon raha laenates veel sügavamale võlgadesohu.

Ehkki puhkenud pandeemiat käsitletakse juriidiliselt ettenägematu sündmuse ehk force majeure’ina, pole SIAM enam võimeline praeguses olukorras näituse korraldamist jätkama.

Samuti on suur osa 2020. aasta Genfi näitusel osalema pidanud eksponentidest teatanud, et nad ei osale uuel aastal GIMS-il ja eelistavad võtta ühe aasta mõtlemiseks ning osaleda võimalusel 2022. aastal.

SIAMi juhatus nendib, et autotööstusel on praegu rasked ajad ja uuesti jalulesaamine võtab aega. Lisaks ei saa korraldaja garanteerida praeguses õrnas piiranguteolukorras, et 2021. aastal tuleks Genfi 600 000 külastajat ja 10 000 ajakirjanikku nagu see on olnud varasematel aastatel. Pigem on tõenäoline, et seda ei juhtu.

SIAM küsis valitsuselt toetust, aga pakuti laenu

Kohe pärast Genfi näituse ärajätmise käsku tänavu märtsis küsis fond kahjude hüvitamiseks Genfi kantonilt abi – summa oli umbes 11 miljonit šveitsi franki – ja ühtlasi oleks jätkatud 2021. aasta näituse ettevalmistamisega.

Juuni alguses kiideti heaks SIAM-ile 16,8 miljoni frangi suuruse laenu andmine. Fond tänab valitsust hea tahte märgi eest, ent ei näe, et laen võimaldaks tegevust senisel tasemel jätkata ja tagada ühingu stabiilsuse.

Laenu vastu võttes kohustuks SIAM 2021. aasta juuni alguses tagasi maksma 1 miljonit franki, enne kui ollakse leidnud lisaks rahalisi vahendeid, sest 2021. aasta Genfi autonäituse mitte toimumine on juba otsustatud. Ka ei kiitnud SIAMi nõukogu ja juhatus heaks laenuga kaasnevat kohustust igal juhul korraldada 2021. aasta üritus ja lükkas laenupakkumise viisakalt tagasi.

GIMSi õigused tahetakse müüa Palexpole

Pärast laenust loobumist otsustas SIAM kaaluda GIMSi korraldamise õiguste müümist Palexpo SA-le. Eesmärk on leida korraldaja, kes suudaks tagada rahvusvahelise autonäituse regulaarse toimumise ja kelle kogemus on piisavalt suur kvaliteetürituste jätkamiseks.

SIAMi juhatus ja nõukogu rõhutavad veelkord, et Genfi autonäitus on Šveitsi suurim rahvusvaheline sündmus ja see toob igal aastal riigile sisse umbes 200 miljonit šveitsi franki tulu.

Tänavu veebruaris sai teatavaks, et ka Frankfurdi autonäitus lõpetab praeguses vormis eksisteerimise. Seni on Genfi autonäitus nina vee peal hoida suutnud, aga lähitulevik näitab, mis suhteliselt staatilistest autonäitustest üldse edasi saab: kui kukub Genf, kukub tõenäoliselt kogu autonäituste kontseptsioon. 2022. aasta toob selles osas selguse. Loodame parimat.