Hea teada: mootorsaag oli algselt mõeldud sünnitusabiks
Tõenäoliselt arvavad paljud meist, et nüüdisaegse mootorsae eelkäija mootor- ehk kettsaag loodi puude langetamiseks, mis kõlab igati loogiliselt.
Tegelikult olid asjad teistmoodi. Enne seda, kui keisrilõike-protseduur muutus piisavalt ohutuks, et nii ema kui ka beebi selle enamasti üle elasid, tuli sünnituskanalisse takerdunud laste eemaldamiseks mõnikord rakendada üsna drastilisi meetmeid.
18. sajandi lõpul töötasid Šoti kirurgid John Aitken ja James Jeffray välja lahenduse, mis pidi neile keeruliste sünnituste juures abiks olema. Selle asemel, et kinnijäänud vastsündija väljutamiseks laiendada vaagnapiirkonda noa abil kõhre ja luud lõigates, kasutasid nad enda konstrueeritud kettsaagi, mis lõikamist oluliselt hõlbustas.
Ehkki eelnev kõlab verdtarretavalt, oli kirurgide eesmärk tegelikult vähendada nende naiste kannatusi, kelle vaagnaluud tuli sünnituse käigus laiendada. Ainult skalpelli kasutades võttis see väga kaua aega, kuid uus seade — modifitseeritud nuga, mille ketil on sakilised „hambad“ — võimaldas luud ja kudesid läbi lõigata palju kiiremini.
Kui olukord seda nõudis, sai kirurg haarata sae, mille mõlemas otsas oli käepide, mähkida keti ümber vaagnaluu ja tõmmata kordamööda käepidemetest, nii et kettsaag lõikas luusse. Hiljem täiendati kettsae konstruktsiooni käsivändaga. Tänu sellele uuendusele kujunesid rasked sünnitused edaspidi lihtsalt äärmiselt valusateks, aga enam mitte ülipikkadeks piinamisseanssideks.
Protseduur kinnistus meditsiinivaldkonnas, kuna kirurgid mõistsid, et seda saab edukalt rakendada ka muudes olukordades, nt amputeerimiste juures.
Töövahend püsis arstide tüüparsenalis suurema osa 19. sajandist, kuni keisrilõiked populaarsemaks muutusid. 20. sajandil võeti sama põhimõte kasutusele muudes, vähem veristes valdkondades nagu metsaraie. Esimesed kahemehe-kettsaed kaalusid u 50 kilo. Kergemad mudelid tulid kasutusele 1950. aastatel.
Hoolimata jubedavõitu ajaloost osutus kettsaag vähemalt kasulikuks riistaks, mida ei saa paraku öelda kõigi lastesaamist hõlbustama mõeldud leiutiste kohta.