Elektriautode ostutoetuse meetme I taotlusvooru otsused on tehtud ning nende põhjal peaks Eesti teedele lisanduma 232 uut elektrisõidukit. Tänaseks on KIK toetuse välja maksnud üheksa elektrisõiduki eest.

“Konkreetseid lepinguid toetuse saajaga KIK ei sõlmi – pärast positiivse otsuse saamist ostab toetuse saaja auto ära, võtab arvele, teeb kaskokindlustuse ja esitab KIKile maksetaotluse,” selgitab Aive Haavel. Seejärel peab toetuse saaja garanteerima toetatud sõidukiga nelja aasta jooksul vähemalt 80 000-kilomeetrise läbisõidu.

Pärgviiruse pandeemia on paljude ettevõtete julged plaanid pea peale pööranud, aga senini ei ole ükski toetuse saaja eurorahast loobunud:

“Seni konkreetseid äraütlemisi ei ole. Ennetavalt on küsitud, kuidas toimida, kui peaks juhtuma, et auto saabub hiljem. Oleme kõigile soovitanud võimalikult kiiresti KIKile kirjalikult teada anda, kui on näha, et e-sõiduki ostmisel võib mõni probleem tekkida,” räägib Haavel.

Ta lisab, et KIKis jälgitakse jooksvalt olukorda: kui peaks tulema toetusest loobumisi ja seetõttu vahendeid vabanema, siis liidetakse need sügisese II vooru eelarvele. Keskkonnaministeerium on lubanud, et kuigi eriolukorra tõttu lükati II voor edasi, see tänavu siiski tuleb. Toetussummade suurust avalikustatud veel ei ole.

Küsimusele, kas mõni taotleja on soovinud pakkumise ümber vormistada kuna tarned autotootjatelt viibivad, Haavel detailselt vastata ei saa, aga tõdeb, et seda on ette tulnud:

“Selliseid küsimusi on KIKile esitatud. Projektide üksikasju meie ei avalda, kuid näiteks ostetakse üks Škoda Soomest, kuna Eesti kvoot on täis.”

5000 euro suuruse ostutoetuse saajatel on aega elektriauto soetamiseks üks aasta, aga kui väga vaja, saab tähtaega pikendada (näiteks tarneraskuste korral):

“Määruse järgi võib projekti periood kesta kuni aasta, mida võib põhjendatud juhul pikendada. Tarneraskused võivad olla üks võimalik projekti perioodi pikendamise alus, kuid projekti muudatusi saab teha alati ainult kaalutluste alusel,” vastab Aive Haavel ja soovitab toetuse saajal pöörduda KIK-i kohe kui on oht, et autot ettenähtud ajaga kätte ei saa.

Ostutoetusega soetatud e-sõidukite läbisõite KIK jooksvalt ei jälgi: “Toetust saanud isikutel on kohustus läbisõidunäit KIKile teatada järgmise aasta jaanuaris,” ütleb Aive Haavel.

Sõidukeid hakkab KIK kontrollima riskidel põhineva valimi alusel. Igale valimisse sattunud e-sõiduki ostnule annab KIK otse teada, kui on tarvis tulla sõidukit ette näitama.

“Loomulikult me praeguses eriolukorras seda toetuse saajatel teha ei palu,” kinnitab KIKi projektikoordinaator. Ilmselt igati mõistlik otsus, sest eriolukorras peaks autodega tegema vaid hädapäraseid sõite.

Meenuta, kuidas me e-auto ostutoetuse taotlust koostasime