Koroonaviirus on üldine termin, kuhu alla kuulub ka SARS-CoV-2 viirus. Konkreetselt selle viirusetüve kohta on veel vähe infot ja seega väide virutsiidse toime kohta ei kinnita, et toodet on testitud SARS-CoV-2 viirusele,“ ütle Fortele terviseameti kemikaaliohutuse osakonna peaspetsialist Kaja Ilmarinen.

Seega: kui ühel või teisel desinfitseerimisvahendi pakendil on kirjas, et see „hävitab tõhusalt baktereid, pärmseeni, hallitusi ja viiruseid“, siis see on üldine väide.

Ilmarinen märkis, et desinfitseerivates vahendites kasutatakse mitmeid toimeaineid, sealhulgas mitmeid alkohole, ja seega ei saa rääkida ka ühest kindlast tõhusast alkoholi kontsentratsioonist.

„Tõhusaks toimeaineks desinfitseerivas vahendis on koroonaviiruse vastu osutunud alkoholidest nt etanool, propanool, isopropanool ja nende erinevad kombinatsioonid teiste toimeainetega. Seetõttu on ka raske välja tuua konkreetset tõhusat protsenti,“ lisas Kirjanen.

Praegu lubatakse turule biotsiidid, milles oleva toimeaine kohta on teada kirjanduslikud andmed (ECDC; WHO), et toimeaine on teatud toimeaja puhul tõhus inaktiveerimaks koroonaviirust.

Terviseamet on oma veebis välja toonud, et viiruse vastaseks toimeks vajalik kontaktaeg ainel on üks minut.

"Paljudel juhtudel arvatakse, et desinfitseerida saab ka lihtsalt viinaga. Tuleb märkida, et viin ei pruugi bakterit või viirust tappa, vaid võib pärssida lihtsalt selle aktiivsust. Tulemusena võib aga tekkida viirus, mis on etanooli suhtes resistentne," seisab teadaandes.

Kõige levinum arvamus on, et ligi 70-protsendine alkohol on parim viis kiirelt koroonaviirust tappa. Lisaks muidugi käte pesemine vee ja seebiga. Veel parem on istuda kodus ja käia väljas vaid aegadel ja kohtades, kus me oma liigikaaslasi ei kohta.